Kozia bródka, czy lekki zarost? Wzory brody

Mężczyźni na całym świecie zastanawiają się nad wzorami brody oraz zarostu, a także nad tym, czy będzie pasował do ich twarzy i pozycji społecznej.

Wzory brody i zarostu często zmieniały się na przestrzeni wieków. Od gładkolicego Aleksandra Wielkiego, przez obdarzonego bujną brodą rzymskiego cesarza Hadriana, po zadbane owłosienie na twarzy z czasów panowania Napoleona II. Jednak jakie trendy obowiązują w dzisiejszych czasach?

Wzory brody i zarostu a wiek

Przynajmniej raz w życiu każdy mężczyzna pragnie w kontrolowany sposób zaniedbać swój wygląd i zapuścić brodę lub też podkreślić swoją twarz gustownym zarostem. Nie znaczy to jednak, że każdemu z nich to pasuje. Młodzi panowie powinni za wszelką cenę unikać bujnych wąsów, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale także niepotrzebnie ich postarzają. Mogą natomiast skupić się na rockowej bródce i dopełniającym ją lekkim, kilkudniowym zaroście. Ze względu na ich wiek, wzory brody bądź zarostu mogą przybierać najbardziej fantazyjne kształty. Nieco starsi mężczyźni również dobrze wyglądają z krótkim, przystrzyżonym zarostem. Powinni natomiast zrezygnować z brody lub przyciąć ją na odpowiednią długość. Panowie w podeszłym wieku dobrze prezentują się z bakami, w delikatny sposób połączonymi z brodą lub zarostem na policzkach. Bujne brody lub wąsy także pasują starszym mężczyznom, jednakże krótki, młodzieńczy zarost nie jest najlepszym pomysłem.

Czynniki wpływające na wzory brody

Nie każdy mężczyzna może pozwolić sobie na wymarzony zarost. Najważniejszymi czynnikami są tutaj kształt twarzy oraz pozycja społeczna. Przed wyborem wzoru brody warto przyjrzeć się swojej twarzy. Dłuższy zarost doskonale prezentuje się na twarzy krótkiej, w optyczny sposób ją wydłużając. Twarz wąską i owalną można przyozdobić krótkimi bakami, które wizualnie ją poszerzą. Zarost na policzkach jest sprawą indywidualną, zależną od gustu mężczyzny. Nie wolno zapominać o odbiorze naszego wyglądu przez inne osoby. Fantazyjnie przystrzyżony zarost nie będzie przeszkadzał na twarzy młodego człowieka, natomiast prezes dużej firmy lub pan w podeszłym wieku powinni z umiarem podchodzić do tej kwestii.

Broda i zarost a kobiety

Nie da się ukryć, że mężczyźni dopieszczają owłosienie na twarzy głównie dla przedstawicielek płci pięknej. Bujny zarost oznacza większy poziom testosteronu, a co za tym idzie większe powodzenie u kobiet. Ta zasada nie zawsze się sprawdza - trzeba wziąć pod uwagę estetykę oraz preferencje pań. Nie każda kobieta lubi być drapana męskim zarostem, niektóre wolą gładko ogolone twarze bądź miękkie bródki. Dzięki partnerce można jednak dobrać idealnie pasujący wzór brody, z korzyścią zarówno dla mężczyzny, jak i dla kobiety.