Kreatywne dziecko - sposoby ozdabiania wydmuszek

Wydmuszki, wykonane przez domowników są nieodłącznym elementem wystroju domu w czasie Świąt Wielkiej Nocy.

Wykonanie barwnej wydmuszki, należy zacząć od zrobienia dwóch otworów po przeciwnych stronach jajka. Przez jeden należy wdmuchać powietrze, aby drugim otworem wyleciała cała zawartość kurzej skorupki. Następnie warto wypłukać wydmuszkę czystą wodą, wysuszyć i można ozdabiać ją farbami, mazakami, wycinankami, wełną czy piórami. Wszystko zależy od wyobraźni dziecka.

Wydmuszki malowane i wyklejane

Najłatwiejszym sposobem ozdobienia wydmuszek, jest zabarwienie ich przy pomocy krepy zanurzonej w gorącej wodzie lub używając specjalnych do malowania jajek farb. Wystarczy wydmuszkę zanurzyć w takim barwiącym roztworze i pozostawić na jakiś czas. Wydmuszka po osuszeniu może być gotowa jako jednobarwna, lub dziecko może ozdobić ją, malując na niej farbami lub mazakami różne kolorowe wzory. Mogą to być wielkanocne palmy, zając, kurczak lub kwiaty, ptaki i motyle. Na taką kolorową wydmuszkę można nakleić wycięte z papieru lub kupione w sklepie pasmanteryjnym kwiatki z materiału, serduszka, listki. Idealnie do ozdobienia wydmuszki nadają się naklejki, które można kupić w kiosku czy księgarni. Wydmuszkę można również okleić wełną, kolorowymi tasiemkami i wstążkami. Można też przez dwa otwory w wydmuszce przeciągnąć kolorową wstążkę i zawiązać kokardy na jej obu końcach.

Wydmuszkowe ptaszki, zajączki i kurczaczki

Z wydmuszek dzieci mogą wykonać przeróżne zwierzaki. Przydatny może się w tym okazać pistolet na klej, ponieważ dzięki niemu można do skorupki przykleić niemal wszystko. Do zrobienia kurczaka należy wyciąć czerwone nóżki i dziób, oraz skrzydła z filcu lub innego materiału i przykleić do jajka. Natomiast fruwającego ptaka dzieci mogą samodzielnie wykonać, wykorzystując w tym celu piórka, które wystarczy przykleić w miejsce skrzydeł i ogona. A po doczepieniu nitki, można takiego ptaka zawiesić w oknie. Wydmuszka nadaje się również do wykonania zająca. Najpierw dzieci muszą z papieru zrobić podstawkę do jajka przypominającą trawę. W tym celu należy z zielonego papieru wyciąć prostokąt i skleić go krótszymi bokami. Gdy podstawka jest gotowa, do wydmuszki trzeba dokleić długie uszy z papieru oraz wąsy z żyłki wędkarskiej lub sznurka i gotowego zająca umiejscowić na podstawce. Takie kolorowe wydmuszki bez względu na to, czy malowane, czy tez wyklejane, można ułożyć w koszyczku, na miseczce, powiesić w oknie, lub na palmowych gałązkach oraz przymocowane do patyczków różnej długości, włożyć do wazonu.