Kręcz szyi - przyczyny i postępowanie

Kręcz szyi może powstać wskutek wad budowy układu ruchu lub w wyniku innych chorób. Leczenie polega głównie na ćwiczeniach lub farmakoterapii.

Kręcz szyi to schorzenie przejawiające się nagłymi, bolesnymi skurczami mięśni w okolicach karku i szyi, wskutek bardzo silnego zesztywnienia mięśni w tej okolicy. Osoba cierpiąca na to schorzenie przymusowo odchyla głowę i szyję w stronę przeciwną do tej, w której nastąpiło zesztywnienie. Znane są dwie odmiany tej choroby: typ wrodzony, w którym objawy widoczne są wkrótce po urodzeniu oraz typ nabyty, w którym symptomy schorzenia pojawiają się wskutek urazów, stanów zapalnych czy też innych chorób.

Przyczyny występowania schorzenia

W przypadku wrodzonego kręczu szyi przyczyną powstania schorzenia jest skrócenie mięśnia obojczykowo-mostkowo-sutkowego, prawdopodobnie na skutek niedokrwienia tej części ciała dziecka (kręcz pochodzenia mięśniowego) albo też niesymetryczne ukształtowanie szyjnej części kręgosłupa, będące wynikiem nieprawidłowej budowy jednego lub kilku kręgów (kręcz pochodzenia kostnego). Natomiast nabyty typ tej choroby najczęściej powstaje w wyniku urazów kręgosłupa, podczas których dochodzi do wadliwego ustawienia głowy, wskutek nieleczonych stanów zapalnych mięśni, zmian reumatycznych lub porażenia wiotkiego czy niedowładu (mięsień zostaje nadmiernie usztywniony po stronie przeciwnej do porażenia). Schorzenie to może powstać także wskutek kompensacji wad wzroku czy słuchu, kiedy dana osoba stale zwraca głowę w jedną stronę.

Sposoby leczenia kręczu szyi

Objawy choroby typu wrodzonego pochodzenia mięśniowego ujawniają się wkrótce po porodzie, wskutek rosnących dysproporcji między prawidłowo wzrastającymi mięśniami całego ciała, a niedokrwionymi i zdegenerowanymi mięśniami szyjnymi. W tym przypadku leczenie polega na wykonywanych już od pierwszych dni życia ćwiczeniach korekcyjnych, podczas których rehabilitanci starają się rozciągnąć uszkodzony mięsień. Stosowane są też kołnierze ortopedyczne, redukujące rozwój schorzenia. Jeśli te metody nie skutkują, niezbędna jest operacja chirurgiczna. Kręcz szyi wrodzony pochodzenia kostnego jest trudniejszy do rozpoznania, ze względu na to, że w pierwszym roku życia dziecka jego kości nie są jeszcze do końca rozwinięte i ciężko jest stwierdzić, czy są one zbudowane prawidłowo czy wadliwie. W przypadku podejrzeń tej choroby stosowane są systematyczne ćwiczenia połączone z opatrunkami korekcyjnymi, które ustawiają główkę dziecka w prawidłowy sposób. W przypadku nabytego typu schorzenia stosuje się głównie masaże, okłady, leki zmniejszające napięcie mięśniowe czy profilowane poduszki, zapewniające spanie w prawidłowej pozycji, dzięki czemu ból może zostać zmniejszony.