Kredyty studenckie - czy warto się zadłużać?

W dzisiejszych czasach nie każdego stać na studia. Ze studiami wiąże się bardzo wiele kosztów. Dla niezbyt zamożnych studentów przeznaczony jest właśnie kredyt studencki.

Kredyt studencki to kredyt, jaki może uzyskać osoba, która podjęła studia. Zanim otrzymamy kredyt konieczne jest wypełnienie stosu dokumentów, ale cierpliwość i wytrwałość opłacają się. Owocem naszych starań będzie np. kwota 600 złotych, którą pretendent otrzymywać będzie raz w miesiącu przez 10 miesięcy. Pieniądze nie muszą być przeznaczone na cele edukacyjne. Możemy równie dobrze opłacić z nich akademik, stancję lub w ogóle ich nie wydawać, wpłacając na oprocentowane konto, żeby pieniądze rosły. W ten sposób na kredycie możemy jeszcze zarobić. Kredyt wypłacany jest na każdym etapie studiów. Po ukończeniu każdego etapu należy dostarczyć odpowiednie dokumenty z uczelni, aby przedłużyć okres wypłacania pieniędzy.

 

Oprocentowanie kredytu studenckiego

  • Oprocentowanie wynosi 1,88%, przy czym póki studiujemy, odsetki za pobierany kredyt spłaca za nas państwo. Nie są to wielkie koszty, jest to bowiem najniższe oprocentowanie na rynku bankowym. Ma być ono przyjazne dla studenta. Po ukończeniu studiów mamy 2 lat na rozpoczęcie spłacania kredytu.
  • Od tego momentu odpowiedzialni za spłacanie odsetek jesteśmy już my. Spłata całości kredytu rozkłada się na około 10 lat. Pieniądze trzeba wówczas wpłacać co miesiąc, ale nie ma określonej kwoty spłaty (możemy spłacać kredyt różnymi kwotami co miesiąc, wówczas okres jego spłaty jest krótszy).
  • Możliwe jest również umorzenie kredytu studenckiego. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy student pobierający kredyt jest jednym z 5% najlepszych absolwentów. Kredyt umarzany jest wtedy w wysokości około 20%.
  • Formy zabezpieczenia kredytu są rozmaite. Zazwyczaj poręczycielami stają się rodzice, ale w przypadku trudnej sytuacji materialnej możliwe jest poręczycielstwo Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt studencki - zadłużać się, czy nie?
Kredyt jest jak najbardziej przyjazny studentowi. Zadłużenie spłaca się przez około 10 lat, a licząc na to, że studia są kluczem do dobrze płatnej pracy, nikt nie powinien mieć problemu z jego spłatą. Możliwość umorzenia kredytu staje się również dobrą motywacją do nauki. Kredyt studencki przynosi wiele korzyści. Jeżeli nie wykorzystujemy pieniędzy i wpłacamy je na konto, aby rosły przez okres naszych studiów, mamy szansę uzbierać gotówkę na otworzenie własnego biznesu. Spłata kredytu będzie już wtedy tylko formalnością. Warto ryzykować, bo to jedyny kredyt, który jest przyznawany na potrzeby studenta i taki, który bierze pod uwagę jego potrzeby finansowe. Jeżeli chcemy odciążyć rodziców finansowo, kredyt studencki to najlepsze rozwiązanie.