Krioterapia - jak działa i co leczy

Bardzo niska temperatura sięgająca -160 stopni, zastosowana miejscowo lub na całe ciało jest tajemnicą zbawiennego działania zabiegów zwanych krioterapią.

W przypadku wielu schorzeń czy chorób ból jest nieodzowną częścią złego stanu pacjenta. Zamiast przyjmować przeciwbólowe leki, obciążające poważnie organizm, a także celem poprawienia kondycji fizycznej i psychicznej swojego ciała warto spróbować krioterapii. Faktem jest, że bardzo niskie temperatury stosowane przy tej terapii mogą wydać się abstrakcyjne, zabieg ten jest jednak bardzo pomocny w wielu sytuacjach, na przykład przy rehabilitacji.

 • Czym jest krioterapia
  Zabieg ten polega na przyłożeniu do ciała skrajnie niskiej temperatury - od -160 do -100 stopni Celsjusza. Można podzielić go na dwa rodzaje: miejscowy i ogólny. Zabieg miejscowy polega na przyłożeniu zimna do konkretnego miejsca za pomocą specjalnego aplikatora, wyglądem przypominającego zwykle dyszę. W przypadku krioterapii ogólnej całe ciało pacjenta jest poddawane niskiej temperaturze. W tego rodzaju zabiegach najczęściej wykorzystywany jest ciekły azot. Zapewnia on odpowiednie warunki konieczne do przeprowadzenia terapii.

 

 • Działanie krioterapii miejscowej
  Tego typu zabieg powtarza się zwykle kilkukrotnie. Jego zadaniem jest zamrożenie i zniszczenie komórek zmienionych chorobowo. Krioterapię miejscową stosuje się w przypadku zmian skórnych (zarówno łagodnych jak i złośliwych), zmian w błonie śluzowej a także w łagodnych zmianach nowotworowych w obrębie jamy brzusznej. Nierzadko zabieg ten jest też wykorzystywany w rehabilitacji uszkodzonych stawów, na przykład kolan - pomaga zwiększyć ruchomość stawu i nadać mu odpowiednią funkcjonalność.
 • Działanie krioterapii ogólnej
  Tego rodzaju zabiegi trwają krótko - jednorazowo maksymalnie do 3 minut. W przeciwieństwie do miejscowej, krioterapia ogólna nie niszczy tkanek ani komórek ciała pacjenta. Zadaniem leczenia jest ogólna poprawa samopoczucia, polepszenie wydolności organizmu, niwelowanie obrzęków czy zmniejszenie bólu wywołanego na przykład chorobą. Krioterapia ogólna jest dobra także dla osób chcących poprawić swoje samopoczucie i uwolnić się od stresu, ma ona także działanie odmładzające i regenerujące. Tego typu zabieg również powtarzany jest kilkukrotnie.
 • Przeciwwskazania
  Niestety nie każdy pacjent może korzystać z dobrodziejstw krioterapii. Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat), cierpiące na niektóre choroby, jak na przykład zaawansowaną miażdżycę, nadciśnienie czy zaburzenia rytmu serca nie mogą poddawać się tego typu zabiegom. W przypadku tych chorób krioterapia mogłaby być fatalna w skutkach i tylko pogorszyć stan pacjenta.