Królik miniaturka rasy baran - kupno i hodowla

Królik miniaturka rasy baran zakupiony w sklepie lub u hodowcy nie jest kłopotliwym zwierzęciem. Wymaga jednak odpowiedniej opieki i pielęgnacji a jego cechą charakterystyczną są obwisłe uszy.

Królik miniaturka rasy baran jest doskonałym towarzyszem dla człowieka. Jest to mało kłopotliwe, pełne energii i ciche zwierzę. Nie mniej jednak jego zakup powinien być poprzedzony głębokim przemyśleniem, gdyż jest to żywa istota, która wymaga odpowiedniej uwagi i pielęgnacji.

 

 

 • Wybór i kupno
  Królika można zakupić w sklepie zoologicznym, u hodowcy lub po prostu adoptować. Zwierzęta dostępne w sprzedaży powinny mieć przynajmniej osiem tygodni, ponieważ młodsze są zbyt wrażliwe na zmiany miejsca i mniej odporne. Kupując królika, trzeba zwrócić uwagę na jego wygląd i zachowanie, które świadczą o stanie zdrowia zwierzęcia. Zdrowe okazy poruszają się lekko i swobodnie obwąchując otoczenie i strzygąc uszami, mają czystą, gładką i lśniąca sierść oraz elastyczną skórę, natomiast ich oczy są błyszczące i przejrzyste.
 • Klatka i jej wyposażenie
  Królika miniaturkę rasy baran należy trzymać w klatce o wymiarach 100x50x30 (długość, szerokość, wysokość). Generalnie im większa klatka tym lepsza, bo przecież mały królik jeszcze urośnie i będzie spędzał w niej większość czasu. Dostępne klatki cynkowane są najlepszym wyborem, gdyż zapewniają stały dostęp świeżego powietrza i dobrą wentylację. Miejsce, w którym stanie klatka powinno być spokojne i wolne od dymu papierosowego, nadmiernego nasłonecznienia, a także przeciągów, które będą szkodzić zwierzakowi. Nie mniej ważne jest także poczucie bezpieczeństwa królika, dlatego też przynajmniej dwa boki klatki muszą przylegać do ściany. W klatce powinny znaleźć się kulkowe poidełko o dość dużej pojemności, dwie miseczki na pokarm najlepiej jeśli będą one kamionkowe oraz paśnik na sianko i zielonkę. Dno klatki należy wysypać ściółką, którą może być siano, słoma, lignina lub wiórki. Zabrudzoną ściółkę oraz zalegający pokarm należy wybierać codziennie. 
 • Żywienie i pokarm
  Wyżywienie królika miniaturki rasy baran stanowi gotowy pokarm, kupowany w sklepie zoologicznym, siano, zielenina (mniszek lekarski, koper), warzywa i owoce, a także twarde produkty (suchy chleb) służące ścieraniu zębów. Króliki muszą mieć stały dostęp do świeżej wody i najlepiej jeśli będzie to woda mineralna oczywiście niegazowana.
 • Pielęgnacja i opieka
  Królik jest czystymi zwierzęciem i dobrze radzi sobie z utrzymaniem higieny. Szczególnej uwagi wymagają jednak jego uszy, pazurki, oraz waga. Uszy należy regularnie oglądać i sprawdzać, a w miarę potrzeby przemywać wacikiem nasączonym rumiankiem. Pazurki nie mają szansy na ścieranie się w warunkach domowych dlatego też należy je obcinać zapobiegając ich wrastaniu w łapki. W trosce o prawidłową masę królika miniaturki rasy baran należy zapewnić mu odpowiednio zbilansowany pokarm oraz dużą ilość ruchu. Najlepiej jeśli będzie on spędzać około trzech, czterech godzin poza klatką. Wypuszczając królika trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo i w tym celu usunąć z jego zasięgu wszelkie kable i rośliny doniczkowe.