Krótki urlop w Trójmieście – co trzeba zobaczyć?

Trójmiasto od starówki gdańskiej przez "Monicak" w Sopocie aż do Skweru Kościuszki w Gdyni połączone jest wieloma miejscami, na zwiedzaniu których warto spędzić swój urlop.

Żeby zdążyć poznać uroki całego Trójmiasta, należy spędzić w nim przynajmniej trzy dni. Da nam to czas potrzebny na zwiedzenie najciekawszych miejsc oraz przemieszczanie się z jednego końca aglomeracji na drugi. Pamiętać bowiem należy, że Trójmiasto jest bardzo rozciągnięte na linii północ-południe, stąd w jeden dzień wszystkiego zobaczyć się nie da.

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Największym miastem Trójmiasta jest prawie półmilionowy Gdańsk, dlatego właśnie tutaj warto rozpocząć zwiedzanie. Z rana, zanim słońce w pełni pokaże się na niebie, warto wybrać się do znajdującego się niedaleko starego miasta Centrum Hewelianum. Ku czci wielkiego gdańskiego astronoma znajdują się tu interaktywne stałe wystawy o tematyce ciał niebieskich oraz przeróżne wystawy czasowe. Sama lokalizacja centrum jest także warta zwiedzenia, bowiem mieści się na byłych fortach Grodzisko. Następnie dobrze się udać w stronę starego miasta, a więc w kierunku Targu Węglowego ku ulicy Długiej, która zastępuje Gdańszczanom stary rynek. Niedaleko wejścia na tę ulicę, przy Złotej Bramie, znajduje się Muzeum Bursztynu, o które na pewno warto zahaczyć. Idąc dalej ulicą Długą przejdziemy niedaleko Bazyliki Mariackiej, a później dojdziemy do Bramy Zielonej, za którą znajduje się Motława. To tutaj znajduje się wiele charakterystycznych dla Gdańska budowli. Na koniec spaceru warto podejść pod Plac Trzech Krzyży przy Stoczni Gdańskiej, po której można odbyć sentymentalną podróż starym autobusem 'ogórkiem'. Kolejnym ciekawym miejscem jest Oliwa, stara dzielnica Gdańska. Mieści się tu słynna Katedra Oliwska oraz park, a także chyba najpiękniejsze polskie zoo.

Sopot, Gdynia i okolice Trójmiasta

Wizyta w Sopocie to najpierw oczywiście spacer po słynnym "Monciaku". W sezonie letnim trudno dostrzec jego urok z powodu wszechogarniającego tłumu, jednak trudno wykreślić go z planu zwiedzania. To tutaj znajduje się słynny już Krzywy Domek, wybrany w jednym z międzynarodowych konkursów jedną z najoryginalniejszych budowli na świecie ostatnich lat. Dolny 'Monciak' zyskał nową twarz kilka lat temu. Nowe hotele, Galeria czy Dom Zdrojowy stały się drugą wizytówką miasta. Za nimi zaś przechodzimy na najdłuższe w Europie drewniane molo i na plażę. Warto w pobliżu udać się na smażoną rybkę. Upewnijmy się jednak, że jest to ryba świeża, najlepiej z Bałtyku, a nie mrożona czy rzeczna. Gdynię zacznijmy zwiedzać od plaży przy klifie w Redłowie. Mijając po drodze 60-metrową ścianę klifu można stąd dojść aż do Skweru Kościuszki, a więc serca Gdyni. Cumują tutaj na co dzień słynne żaglowce i inne okręty, a na przeciwko mamy do dyspozycji Akwarium Gdyńskie. Także tutaj swoją lokalizację ma kontrowersyjna dla Gdynian nowa wizytówka miasta, czyli najwyższy budynek mieszkalny w Polsce - Sea Towers. Niedaleko znajduje się ulica Świętojańska z licznymi restauracjami oraz sklepami, a nad miastem dominuje Kamienna Góra, skąd podziwiać można wspaniałą panoramę Gdyni jak i całego Trójmiasta.