Krwawienie z nosa – pomoc

Krwawienie z nosa jest najczęściej niegroźną dolegliwością, czasem może jednak być oznaką poważniejszych zaburzeń wymagających interwencji lekarskiej.

Krwawienia z nosa są bardzo częstą przypadłością występującą przede wszystkim u dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Pozornie niegroźne, mogą jednak stanowić sygnał ostrzegawczy przed bardzo poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Warto więc nie tylko wiedzieć, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia krwotoku, ale też jakie mogą być jego źródła i związane z nim niebezpieczeństwa.

Przyczyny
Istnieje bardzo wiele możliwych przyczyn wystąpienia krwawienia z nosa. Najczęściej krwotoki pochodzą z przedniego odcinka jamy nosowej, a w nielicznych przypadkach z jej tylnej części. Za krwawienia z przedniej części jamy nosowej odpowiedzialny jest tak zwany splot Kiesselbacha, niezwykle wrażliwy i podatny na uszkodzenia organ. Aby wywołać krwawienie wystarczy drobny uraz mechaniczny, czyli po prostu silne uderzenie, lub nadmierne wysuszenie błony śluzowej. Do bardziej złożonych przyczyn krwotoków należy zaliczyć wszelkie choroby naczyń, choroby zapalne, obecność ciała obcego, awitaminozę lub zaburzenia krzepliwości. Ustalenie przyczyny krwawienia z nosa jest podstawą podjęcia leczenia w przypadku występowania częstych i obfitych upływów krwi.

Pierwsza pomoc
W większości przypadków krwawienie z nosa można bardzo łatwo opanować. Postępowanie w przypadku tego typu krwotoku nie jest skomplikowane, nie wymaga również użycia specjalistycznego sprzętu. Aby zatamować upływ krwi wystarczą chusteczki higieniczne i coś, z czego będzie można przygotować zimne okłady. Osoba z krwawieniem powinna usiąść wygodnie i pochylić głowę do przodu, tak aby krew swobodnie spływała. W żadnym wypadku nie wolno jej odchylać do tyłu ani kłaść się na plecach, gdyż powoduje to dostawanie się krwi do gardła, a następnie do przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, co może skutkować zadławieniem. Aby zatamować krwotok należy ścisnąć palcami skrzydełka nosa na kilka minut, a na nasadę nosa, kark i czoło położyć zimny okład wykonany na przykład z mokrych chusteczek lub ręcznika. Dzięki temu obkurczeniu ulegną naczynia krwionośne w skórze, co pomoże szybciej opanować krwawienie z nosa.

Interwencja lekarska
Jeśli podjęte działania nie przyniosą rezultatów i w ciągu kolejnych dwudziestu minut nie uda się zatamować upływu krwi, należy jak najszybciej udać się do laryngologa lub do szpitala z ostrym dyżurem laryngologicznym. Lekarz dysponuje bardziej zaawansowanymi środkami, dzięki którym będzie możliwe zatamowanie krwawienia, jak tamponada nosa czy kauteryzacja, czyli przypalenie naczyń krwionośnych. W skrajnych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Krwawienia z nosa nigdy nie należy lekceważyć. Obfity krwotok może spowodować utratę znacznej ilości krwi stając się przyczyną wstrząsu i stanowiąc poważne zagrożenie życia. Częste występowanie krwotoków może być także oznaką poważniejszych chorób, dlatego w takim przypadku konieczny jest kontakt z lekarzem i wykonanie szeregu badań niezbędnych do ustalenia przyczyn problemów zdrowotnych pacjenta.