Krwawienie z nosa - przyczyny i zapobieganie

Krwawienie z nosa jest wynikiem wielu czynników zewnętrznych lub chorobowych, istnieją jednak sposoby, by zapobiec tej przypadłości.

Wielu współcześnie żyjących ludzi ma problemy z krwawieniem z nosa. Wiąże się ono z zaburzeniami w krążeniu krwi, a dokładniej z wynaczynieniem się krwi poza układ naczyniowy. Występuje od wczesnego dzieciństwa aż do późnej starości, ale najczęściej osobami dręczonymi tą przypadłością są dzieci oraz osoby starsze. Ważne jest, aby stan ten nie został zbagatelizowany. Należy udać się do lekarza w celu dokonania diagnostyki, ponieważ krwawienie z nosa w skrajnym przypadku może być nawet symptomem śmiertelnej choroby. Zazwyczaj ma jednak łagodny przebieg i w łatwy sposób można mu zapobiec.

Główne przyczyny krwawienia z nosa
Istnieje kilka przyczyn tej przypadłości. Pierwszą z nich jest zbyt duże unaczynienie błony śluzowej nosa, a drugą bardzo wrażliwa błona śluzowa w przedniej części przegrody nosowej. Ponadto bezpośredni wpływ na krwawienie może mieć nietypowe ukształtowanie nosa. Poza tym wpływ na krwawienie mają takie choroby jak: zapalenie błony śluzowej, nieżyt suchy nosa, guz nosa lub zatok, choroby hormonalne, naczyniowe i krążeniowe, choroby zakaźne, alergia, niewydolność wątroby, mocznica, miesiączka zastępcza, ogólne osłabienie, wysokie ciśnienie krwi czy guz chromochłonny. Na tę przypadłość mogą mieć również wpływ czynniki zewnętrzne, w tym uszkodzenie naczyń krwionośnych w wyniki urazu oraz ciało obce, które przedostało się do przegrody nosowej. Zwróćmy uwagę na to, iż tych ewentualnych przyczyn jest naprawdę wiele. Dlatego leczenie jest często trudne oraz interdyscyplinarne.

Leczenie i profilaktyka
Dla osoby cierpiącej na obfite krwawienia z nosa najważniejsze jest ustalenie przyczyn. Powinniśmy udać się do internisty, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, a gdy okaże się zbyt wysokie, będzie to oznaczało podatność na krwawienie. Gdy ciśnienie tętnicze jest natomiast w normie, przyczyną bezpośrednią krwawienia może być jedna z wymienionych powyżej chorób. Zapobieganie zależy od przyczyny, ale polega zazwyczaj na delikatnym obchodzeniu się z nosem, dbaniu o prawidłową wilgotność powietrza, a także na zwilżaniu śluzówki nosa za pomocą odpowiednich maści lub kropli.
Bardziej zaawansowanymi metodami zapobiegania krwawieniom z nosa jest obniżenie ciśnienia krwi, likwidacja stanu zapalnego albo zamknięcie naczynka przez tak zwane przyżeganie, które jest zabiegiem mało bolesnym i trwającym kilkadziesiąt sekund.