Krwioplucie – możliwe przyczyny i leczenie

Krwioplucie może być wywołane wieloma chorobami lub na przykład zwykłymi, mechanicznymi uszkodzeniami jamy ustnej a w leczeniu go najważnijesze jest ustalenie przyczyny.

O krwiopluciu mówimy, gdy ma miejsce odkrztuszanie plwociny z zawartością krwi lub samej krwi z dolnych dróg oddechowych (tchawica, oskrzela) lub z przełyku. Jest to objaw towarzyszący wielu chorobom, z których najgroźniejszym jest rak płuc, dlatego żadne nasilenie krwioplucia nie powinno być lekceważone.

Dlaczego dochodzi do krwioplucia

Do najczęstszych przyczyn krwioplucia zalicza się ściekanie krwi z nosa do gardła oraz uszkodzenia wewnątrz jamy ustnej. Mogą one dotyczyć śluzówki, języka lub dziąseł i być skutkiem podrażnienia wywołanego zbyt twardą szczoteczką do zębów lub niedoborów witaminowych (głównie witaminy C oraz K ) lub chorób takich jak cukrzyca lub stany zapalne wątroby. Krwioplucie może także towarzyszyć chorobom układu oddechowego, na przykład rakowi płuc, gruźlicy, mukowiscydozie, zapaleniu płuc, pylicy, a sporadycznie może pojawiać się podczas ostrego zapalenia oskrzeli. W tym wypadku może wywołać je gwałtowny kaszel, który powoduje uszkodzenia ścian oskrzeli, stan zapalny i rozrost naczyń krwionośnych lub znaczny wzrost ciśnienia w naczyniach płucnych. Choroby układu krążenia także mogą spowodować przedostanie się krwi do plwociny. Dzieje się tak w przypadkach niewydolności lewej komory serca, zapalenia naczyń krwionośnych lub zaburzeń krzepliwości krwi. Zdarza się również, że krwioplucie wywołują choroby układu pokarmowego, na przykład wrzód żołądka, dwunastnicy, żylaki przełyku lub różnego rodzaju urazy wewnętrzne.

Postępowanie przy krwiopluciu

Aby można było udzielić odpowiedniej pomocy osobie, u której wystąpiło krwioplucie, należy przede wszystkim rozeznać, skąd ono pochodzi. Jeżeli krew pochodzi z układu pokarmowego, towarzyszą jej nudności lub odruchy wymiotne, jest jej dużo i ma zabarwienie ciemnobrunatne (efekt działania soku trawiennego). Niewielka ilość krwi w plwocinie i jej rdzawoczerwony kolor świadczą o krwawieniu będącym przyczyną niewydolności lewej komory serca. Czasami objawom tym towarzyszy kaszel, który jest rezultatem przesiąkania krwi do oskrzeli. W obu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie gdy krwioplucie jest bardzo nasilone. Natomiast pierwsza pomoc polega na ułożeniu chorego w pozycji siedzącej lub półsiedzącej w łóżku i podawaniu mu stopniowo i w niewielkich ilościach czystej zimnej wody (można dodać odrobinę soli kuchennej i kostki lodu). Nie wolno podawać ciepłych napojów ani posiłków, ponieważ mogą zwiększyć krwawienie. Dobrze jest zachęcać chorego do odkrztuszania krwi. Jeżeli krwioplucie jest obfite, do klatki piersiowej chorego należy przyłożyć zimny kompres, zwłaszcza na okolice, w których jest odczuwany ból lub dyskomfort oraz wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ duża ilość krwi w naczyniach oddechowych może doprowadzić do uduszenia. Dalsze leczenie zależy od przyczyny krwioplucia i ustala je lekarz.