Kryminały, które się czyta jednym tchem: propozycje czytelników

Jeśli poszukujemy książki, od której naprawdę trudno się oderwać, możemy sięgną po kryminał - klasyczne już powieści Agathy Christie czy Arthura Conana Doyle'a lub też bardziej współczesne pozycje.

Zbrodnia, tajemnica, szybka akcja i błyskotliwa inteligencja bohaterów - te cechy sprawiają, że dobry kryminał czyta się jednym tchem. Powieść kryminalna ma wieloletnią tradycję i swoje wielkie gwiazdy jednak także teraz rokrocznie pojawiają się na rynku wydawniczym propozycje godne uwagi.

 

 

  • Agatha Christie

Autorka ta nazywana jest królową kryminału. Nic dziwnego, wydała ponad 90 powieści w wielu milionach egzemplarzy. Każdy kryminał Agathy Chrisie jest swoistą grą z odbiorcą: pisarka dostarcza mu wszystkich wskazówek niezbędnych, aby rozwiązać tajemnicę, udaje się to jednak tylko najbardziej bystrym i uważnym czytelnikom. Niebanalne zagadki, ujmujący bohaterzy, w tym genialny detektyw Herkules Poirot i starsza dama, panna Marple a także nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że od powieści nie sposób się oderwać. Jedna z najciekawszych dzieł pisarki to "Zerwane zaręczyny" - powieść o nieszczęśliwej miłości ze zbrodnią w tle, oraz "Hotel Bertram" - kryminał w starym stylu.

 

  • Arthur Conan Doyle

Wykreowany przez tego pisarza Sherlock Holmes stał się znanym na całym świecie symbolem błyskotliwego, dystyngowanego detektywa o przenikliwym umyśle. Holmes razem ze swoim wiernym przyjacielem rozwiązują trudne zagadki, niekoniecznie o podłożu kryminalnym. Osoby, które czytały już "Przygody Sherlocka Holmesa" czy "Powrót Sherlocka Holmesa" mogą sięgnąć po mniej znane dzieła Doyle'a - "Studium w szkarłacie" lub "Dolinę trwogi".

 

  • Chris Ewan

Współcześnie tworzący autor wykreował postać cynicznego ale czarującego pisarza, włamywacza i detektywa w jednym. Pojawia się on w cyklu "Dobrego złodzieja przewodnik po..." i razem z czytelnikiem odkrywa Amsterdam, Paryż czy Nowy Jork. Każdy kryminał autorstwa Ewana odznacza się porywającą fabułą, błyskotliwym humorem i niepowtarzalną, "łotrzykowską" atmosferą. Poza spędzeniem przyjemnego popołudnia, z jego powieści możemy dowiedzieć się ciekawych informacji o pracy pisarza, naturze ludzkiej a także o... rozbrajaniu zamków.

 

  • Joanna Chmielewska 

Jest jedną z najbardziej poczytnych polskich autorek powieści kryminalnych. Ich fabuła, mocno osadzona w realiach polskiej rzeczywistości, urzeka swoją oryginalnością. Bohaterki, zmuszone do rozwiązania trudnych zagadek kryminalnych są przeważnie zwykłymi kobietami, pełnymi zalet, ale też niepozbawione wad. Sprawia to, że proza Chmielewskiej jest pełna ciepła i humoru. Godne polecenia dzieła autorki, to między innymi "Babski motyw" - kryminał o zbrodni popełnionej przez kobietę, czy "Wszyscy jesteśmy podejrzani" - interesująca komedia detektywistyczna.