Kryształowa Katedra - supernowoczesna świątynia

Kościoły często są bogato zdobione, ich wnętrza zapierają dech w piersiach, Kryształowa Katedra choć prosta i wzniosła swą szklaną konstrukcją również przykuwa oko znawców sztuki i wielbicieli nowoczesnych rozwiązań.

Kryształowa Katedra to gigantyczna świątynia, która powstała w Orange County w stanie Kalifornia w USA. Stanowi ona własność kalwińskiego zboru, dokładnie zaś Kościoła Reformowanego w Ameryce. Jest to budowla niezwykła i z pewnością niepowtarzalna, przez wielu chętnie wpisywana na listę najpiękniejszych na świecie.

Podstawowe dane dotyczące Kryształowej Katedry

Architektami odpowiedzialnymi za wzniesienie Kryształowej Katedry byli Philip Johnson i jego partner Johny Burgee. Prace budowlane zostały rozpoczęte w 1977 roku i trwały zaledwie trzy lata. Do stworzenia tego arcydzieła sztuki zużyto dziesięć tysięcy prostokątnych szklanych okienek, tak zwanych szkieł dymnych. Zgodnie z pierwotnym kosztorysem całkowity koszt miał wynieść około sześć milionów dolarów, jednak ostateczna wartość przewyższyła szacowaną wartość blisko trzykrotnie. Zasadnicza część budynku ma dziesięć pięter, jednak wieża należąca do Katedry ma ich dwadzieścia dwa, co nadaje jej niezwykłą lekkość. Za innowacyjne uważa się dziś sposób przytwierdzania szklanych tafli do podtrzymującej je stalowej konstrukcji. Nie są bowiem do niej przykręcane, jak w przypadku podobnych budowli tego typu, a klejone do niej przy użyciu specjalnego silikonu. Taki sposób montażu ma zapewnić Kryształowej Katedrze wytrzymałość, jej konstrukcja zgodnie z obliczeniami powinna przetrwać w nienaruszonym stale trzęsienie ziemi o sile nawet do 8 stopni w skali Richtera.

Przeznaczenie kryształowego budynku

Kryształowa Katedra, z racji tego, że należy do kościoła protestanckiego, przeznaczona jest przede wszystkim do gromadzenia w swoim wnętrzu wiernych na cotygodniowe nabożeństwa oraz spotkania w ramach szkółki niedzielnej. Jednorazowo jest ona w stanie pomieścić 2890 zgromadzonych wiernych, licząc przy tym, że wszyscy będą mogli usiąść. Dodatkowo, prezbiterium mieści nawet tysiąc muzyków, chórzystów, instrumentalistów. Wszystko to, co dzieje się w Katedrze, można obserwować na specjalnie do tego przeznaczonych szklanych ekranach, które umieszczone są zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. W Kryształowej Katedrze znajdują się jedne z najdroższych i najlepszych organów na świecie, które zbór otrzymał od Hazel Wright. Zbudował je Fratelli Ruffatti wraz z Virgil Voxem. Po renowacji i rozbudowie mają one dwieście siedemdziesiąt głosów oraz trzydzieści jeden głosów cyfrowych, przy czym złożone są z ponad szesnastu tysięcy piszczałek.