Kto ponosi koszty napraw w wynajmowanym lokalu?

Naprawy w wynajmowanym lokalu: ich rodzaje, zakres obowiązków najemcy i zakres obowiązków właściciela, kto za co zapłaci.

Wynajmując mieszkanie, lokal handlowy lub usługowy płacimy pewną kwotę miesięcznie, do której zazwyczaj doliczane są opłaty licznikowe. Musimy być jednak świadomi, że do opłat stałych dołączą inne, nieregularne, lecz niezbędne naprawy w wynajmowanym lokalu.

Rodzaje napraw w wynajmowanym lokalu

Zepsuć może się niemal wszystko: zamek w drzwiach, zepsuta spłuczka, awaria alarmu, ale też cieknący zlew czy pęknięta rura pionu wodnego. W zależności od rodzaju uszkodzeń koszty naprawy wahać się będą od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Nie wszystkie naprawy wykonywane będą na koszt najemcy. Część z nich pokryje właściciel lokalu. Dodatkowo: jeśli wynajmujący zdemontuje żyrandole lub rolety - przed zdaniem lokalu powinien je na własny koszt zamontować ponownie, aby oddać lokal w niezmienionym stanie.

Jak nie ponosić kosztów napraw w wynajmowanym lokalu

Przede wszystkim spisać szczegółową umowę najmu: wymienić jakiego rodzaju naprawy wykonywać będzie najemca, a które z nich obciążą właściciela lokalu. Nie wymienimy w umowie wszystkich ewentualnych napraw. Awarii może ulec każde urządzenie i niemal każdy sprzęt domowy; zużyciu ulegają meble. Oprócz szczegółowej umowy dobrze byłoby spisać protokół określający stan techniczny wynajmowanego lokalu. Opisujemy w nim stan techniczny urządzeń, stopień zużycia wszelkich sprzętów. Wskazane byłoby ubezpieczenie wynajmowanego lokalu, wykupienie polisy zabezpieczającej nas przed najbardziej kosztownymi (w razie awarii) naprawami.

Na czyj koszt naprawy w wynajmowanym lokalu

Czy i za co zapłacimy uzależnione będzie przede wszystkim od umowy, jaką spisaliśmy z właścicielem lokalu. Zazwyczaj koszty drobnych napraw ponosi wynajmujący. Wspomniany już zepsuty zamek w drzwiach, spłuczka, awaria telefonu - należeć będą do wynajmującego lokal. Do wynajmującego należy konserwacja urządzeń istniejących w lokalu oraz drobne remonty, jak malowanie ścian. Natomiast naprawa pękniętego pionu wodnego lub kanalizacyjnego, przeciekającego dachu - kosztami obciążony zostanie właściciel lokalu. Ważny jest też okres wynajmowania lokalu. Wiadomym jest, iż z upływem czasu stan techniczny lokalu pogarsza się. Nie możemy jednakże zgadzać się na wymianę okien lub drzwi, jeśli wynajmujemy lokal od zaledwie kilku miesięcy.

Dbanie o konserwację zmniejszy koszty napraw

Wynajmujący musi w sposób właściwy dbać o wynajmowany lokal. Powinien systematycznie konserwować urządzenia, właściwie zabezpieczać wynajmowany lokal przed ewentualnymi szkodami, innymi słowy dbać o wynajmowany lokal w takim samym stopniu, w jaki dbałby o własny, aby naprawy w wynajmowanym lokalu kosztowały jak najmniej.