Które rośliny nadają się na słoneczny balkon ?

Istnieje wiele gatunków roślin na słoneczny balkon, które upiększają otoczenie,zachwycają kolorami i dostarczają wielu estetycznych wrażeń.

Rośliny na słonecznym balkonie dodają estetyki, mają pozytywny wpływ na samopoczucie właściciela i pobudzają go do życia. Na balkonie można uprawiać różne gatunki roślin, głównie jednorocznych.

Jak pielęgnować rośliny balkonowe?

Należy pamiętać o tym, że rośliny na słonecznym balkonie mocno się rozrastają i trzeba zachować kilkanaście centymetrów odstępu między doniczkami. Skrzynki i donice nie są dla kwiatów naturalnym środowiskiem i dlatego wymagają więcej troski i uwagi. Ziemia szybko wysycha, letnie słońce dodatkowo nagrzewa ściany i z tego względu należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Najlepsza pora do podlewania to wczesny ranek albo późny wieczór, wodą niezbyt zimną. O rośliny na słonecznym balkonie musimy szczególnie dbać. Trzeba często usuwać przekwitłe kwiaty, będą wtedy dłużej i obficiej kwitły. Regularnie należy usuwać zeschłe liście i pędy oraz przycinać pędy. Rośliny w pojemnikach wymagają regularnego zasilania. Skrzynki, które umieszczane są na balkonach wykonane są z tworzyw sztucznych, a rzadziej z drewna. Kwiaty lepiej rosną w drewnianych donicach. W doniczkach z tworzywa w dnie trzeba zrobić otwory odprowadzające nadmiar wody. Dno pojemnika warto wysypać warstwą drenażu, a następnie wypełnić ziemią.

Najpopularniejsze rośliny na słoneczny balkon

Bardzo ładnie wyglądają pelargonie zwisające, z gatunku bluszczolistnych. Są to odmiany o dużych i różnokolorowych kwiatach. Natomiast pelargonie pachnące mają piękne liście, wydają cudowny zapach, ale mają małe i niepozorne kwiaty. Niezwykle malowniczo prezentują się w donicach rośliny cebulkowe. Do takiej uprawy nadają się tulipany, narcyzy i hiacynty. Pięknie wyglądają niebieskie lobelie, które tworzą kobierce i obficie kwitną. Natomiast surfinie, których kwiaty są efektowne i w wielu kolorach, lubią słońce, ale źle znoszą deszcze. Muszą być nawożone i podlewane. Długo kwitną begonie bulwiaste. Są one roślinami delikatnymi i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Idealnymi roślinami na słoneczny balkon są miniaturowe odmiany róż, które podlewa się umiarkowanie i dobrze nawozi. Rośliną, która kwitnie do późnej jesieni jest aksamitka, która jest odporna na choroby i wytrzymała na suszę i upały. Od czerwca do późnej jesieni kwitną przypołudniki stokrotkowe, które należą do sukulentów. Ich kwiaty przybierają wiele kolorów, w słońcu skrzą się i wyglądają jakby miały na sobie drobinki szronu. Niewymagającymi roślinami są nasturcje, które kwitną do pierwszych przymrozków. Popularnością cieszą się też bratki, które kwitną od wczesnej wiosny do czerwca.