Kuchnia w stylu wiejskim - wystrój wnętrza

Kuchnia w stylu wiejskim to serce domu,w którym znajduje się duży stół, kaflowy piec i kredens a ciepłe kolory tworzą przytulną przestrzeń, wypełnioną pachnącą ziołami.

Kuchnia to miejsce, w którym spotyka się cała rodzina. To nie tylko przestrzeń, w której się jada, przygotowuje posiłki i sprząta. Dlatego ważne jest, aby miała swój charakter, odpowiednią atmosferę. Sprzyja temu z pewnością sposób, w który ją urządzimy. Kuchnia w stylu wiejskim daje możliwość na stworzenie właśnie takiego wnętrza.

 

 1. Centralne miejsce kuchni wiejskiej
  W kuchni w stylu wiejskim nie może go zabraknąć. Powinien być solidny, na mocnych nogach. Najlepiej rozsuwany, aby w razie niespodziewanej wizyty, mogli przy nim usiąść wszyscy goście. Do niego krzesła, równie stabilne, na których siedziskach znajdować się będą poduchy w przyjemnych, ciepłych kolorach. Meble te powinny być drewniane. Może być to jedynie wygładzone, polakierowane drewno w swoim naturalnym kolorze, z przebarwieniami i słojami. Może być to także drewno pomalowane na wybraną barwę, pasującą do reszty wnętrza.
   
 2. Pozostałe meble kuchenne
  Cała zabudowa w kuchni w stylu wiejskim powinna być również drewniana. Oprócz praktycznych szafek, mieszczących wszystkie potrzebne rzeczy, powinien stać kredens, stylizowany na te, które niektórzy pamiętają z kuchni swoich babć czy ciotek. W górnych przeszklonych szafkach powinny być ułożone zastawy codziennego użytku, a także różne elementy ozdobne, jak gliniane dzbany czy haftowane serwetki. W kredensie ułożone są wykrochmalone serwety z sielskimi motywami. Fronty szafek zabudowy powinny mieć solidne, mosiężne klamki.
   
 3. Piec - prawdziwe ciepło kuchni w stylu wiejskim
  Najodpowiedniejszy do wystroju kuchni w stylu wiejskim byłby prawdziwy piec kaflowy, opalany węglem, z którego bucha ogień. Współcześnie można zastąpić go kuchenkami, które nadają się do obudowania kaflami lub stylizowanymi piecykami. Nad paleniskiem powinny znajdować półki z słoiczkami pełnymi aromatycznych ziół, warkocze z czosnku i polnych kwiatów.
   
 4. W pobliżu kuchennego okna
  W oknie koniecznie powinny zawisnąć piękne firanki, na przykład zazdroski. Niech będą białe, haftowane lub robione na szydełku. Niezwykle ozdobne byłyby drewniane okiennice, pomalowane w kontrastowym kolorze. Mogą pełnić one jedynie funkcję ozdobniczą. Na parapecie, w glinianych donicach, powinny rosnąć zioła codziennego użytku, jak pietruszka, szczypiorek, mięta. Oprócz firanek można upiąć jeszcze kolorowe zasłonki.
   
 5. Inne elementy wyposażenia wiejskiej kuchnii
  Kuchnię w stylu wiejskim można wzbogacać różnymi elementami. Nie powinno zabraknąć płóciennych ściereczek, kolorowych kubków wiszących na specjalnych wieszaczkach nad blatem. Dawniej używana kanka na mleko może zastąpić wazon, a w wiklinowym koszu niech leżą szczapy drewna do kominka. Kosz może pełnić również rolę gazetnika, jeśli kuchenka jest elektryczna. Gdy chcemy z naszego pomieszczenia uczynić kuchnię w stylu wiejskim, zaglądajmy do sklepów z antykami, gdzie można wypatrzyć prawdziwe cuda z porcelany i meble.