Kuchnia wellness - nie tylko styl życia, ale i kuchnia

Wellness jest filozofią propagującą dążenie do stylu życia w pełnej harmonii ciała i umysłu, nie tylko poprzez aktywny tryb życia, ale także sprzyjającą zdrowiu - kuchnię wellness.

Ponad 5 tysięcy lat temu ludzie zauważyli, że ogromny wpływ na stan ich zdrowia ma właściwie zbilansowana dieta, co znajduje potwierdzenie w obecnych badaniach ekspertów medycyny. Kuchnia wellness powstała więc w trosce o właściwe funkcjonowanie organizmu, kierując się elementarną zasadą – zdrowa dieta. Ma ona zawierać jedynie te produkty, które zawierają niezbędne witaminy i minerały pochodzące z naturalnych źródeł.

 

 

  • Podstawowe zasady kuchni wellness

Kuchnia wellness jest przez większość osób niewłaściwie identyfikowana z żywnością o obniżonej zawartości kalorycznej (light). Należy jednak pamiętać, że produkty light w większości zawierają składniki zastępcze, które często są substancjami szkodliwymi. Kuchnia wellness nie jest więc rodzajem diety propagującym niską zawartość energetyczną. Jej głównym celem jest zmotywowanie populacji do sięgania po produkty naturalne, bogate w witaminy i minerały. Nie może w niej więc zabraknąć różnorodnych warzyw i owoców, najlepiej tych pochodzących z upraw ekologicznych. W kuchni wellness należy wystrzegać się żywności modyfikowanej, bogatej w tłuszcze nasycone. W trosce o swoje zdrowie, odrzucić powinniśmy także białe pieczywo (szczególnie bułki) oraz produkty zawierające barwniki, konserwanty i wszelkiego rodzaju ,,ulepszacze”. Do listy wyrzeczeń należy również dodać fast foody, przekąski takie jak paluszki i chipsy oraz słodycze. Są to bowiem produkty, które nie zawierają niezbędnych dla naszego organizmu substancji odżywczych i jedynie ,,zaśmiecają” nasz układ pokarmowy.

 

  • Kuchnia wellness – przykładowe dania

Zdrowa dieta może iść również w parze z wyśmienitym smakiem, a kuchnia wellness jest tego najlepszym dowodem. Liczba dostępnych na rynku warzyw i owoców jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie coś smacznego dla siebie. Na dobry początek dnia należy zacząć od posiłku lekkiego i bogatego w witaminy. Idealnym śniadaniem będzie więc twarożek na słodko z dodatkiem rodzynek, jabłka oraz łyżeczki miodu. Można również sięgnąć po owsiankę, czy płatki musli z odtłuszczonym mlekiem. Obiad w stylu kuchni wellness jest zawsze bogaty w warzywa. Powinny być one dodawane do każdej potrawy, najlepiej ugotowane na parze. Można również sięgnąć po owoce i przygotować sałatkę z kurczakiem i ananasem. Kuchnia wellness to także posiłki zawierające ryby, które obecnie są bezkonkurencyjne, biorąc pod uwagę ilość substancji odżywczych.