Kupno okularów pływackich: na co zwrócić uwagę

Istnieją trzy typy okularów pływackich - na gąbce, na gumce i tak zwane szwedki, o których właściwościach należy pamiętać przy kupnie okularów pływackich.

Z pozoru kupno okularów pływackich wydaje się być prostą czynnością, która nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, po prostu idziemy do sklepu i wybieramy te które nam się podobają. Jednakże taki zakup może się okazać dla nas nie do końca satysfakcjonujący. Aby tego uniknąć, podczas kupna okularów pływackich należy kierować się kilkoma prostymi radami. Przede wszystkim musimy określić dla kogo są one potrzebne. Inne okulary kupimy dla dziecka, inne dla dorosłego, jeszcze inne dla aktywnego pływaka. Z tym także wiąże się określenie, do czego potrzebujemy okularów, lub inaczej mówiąc, do jakiej formy aktywności zamierzamy ich przeznaczyć. Przy kupnie okularów pływackich powinniśmy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na ich dopasowanie. Najlepszym na to sposobem jest przyłożenie ich do twarzy i stwierdzenie czy szkła pokrywają całość oczodołów oraz czy przysysają się na kilka sekund do twarzy.

Modele okularów pływackich
Możemy wyróżnić trzy modele okularów pływackich. Okulary na gąbce, na gumce i tak zwane szwedki. Każdy przeznaczony dla innego typu pływaka.

  • Okulary na gąbce to okulary w których ranty, czyli brzegi szkieł okularów, są obłożone gąbką. Ich zaletą jest łatwość w zakładaniu oraz względna największa wygoda w noszeniu, przynajmniej dopóki nie przyzwyczaimy się do innego typu okularów. Za główną ich wadę należy uznać słabe dopasowanie do oczu co powoduje możliwość dostawania się do nich wody. Ten typ okularów jest polecany dla początkujących pływaków, dzieci, oraz tych którzy potrzebują okularów do mniej aktywnego, a bardziej rozrywkowego pływania. 
  • Okulary na gumce tym różnią się od tych na gąbce że zamiast gąbki, mają gumkę na rantach. Główną zaletą tego typu okularów jest ich dobre przyleganie do twarzy oraz niewielkie prawdopodobieństwo spadnięcia, nawet przy gwałtownych skokach do wody. Natomiast wadami okularów z gumką są tracenie przez gumę rozciągliwości, co powoduje gorsze przyleganie do twarzy, oraz tendencja do parowania szkiełek okularów. Ponadto niektórzy użytkownicy mogą odczuwać nieprzyjemne odczucie spowodowane tak mocnym przyleganiem szkieł. Ten typ okularów jest polecany wszystkim pozostałym pływakom którzy uprawiają ten sport w sposób amatorski lub tylko spędzają wolny czas nad wodą, niekoniecznie pływając.
  • Ostatnim rodzajem okularów są szwedki, czyli okulary dla profesjonalistów, które należy samemu złożyć i dopasować do twarzy. Niewątpliwymi zaletami tego modelu okularów jest ich bardzo dobre dopasowanie do twarzy. Ponadto, szkła takich okularów posiadają dodatkową warstwę ochronną zapobiegającą parowaniu i odbijające światło. Największą wadą tego modelu, jest konieczność odpowiedniego ich dopasowania, aby dobrze służyły. Kupno okularów pływackich tego typu zalecane jest osobom które profesjonalnie zajmują się pływaniem.

Używanie i konserwacja okularów
Niezależnie od tego na który model się zdecydujemy, kupno okularów pływackich wiąże się również z odpowiednim ich użyciem oraz późniejszą konserwacją. Przy zakładaniu okularów należy pamiętać, żeby zawsze zaczynać to robić od oczu przyciskając szkła do oczu, a następnie dopiero naciągnąć je na głowę. Nie należy również dotykać wewnętrznej strony szkieł, która jest pokryta substancją ochronną. Konserwacja okularów polega na przemywaniu ich pod ciepłą wodą oraz pozostawieniu do wyschnięcia, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła, co pozwoli im zachować większą trwałość i wytrzymałość.