Kupno uzywanej komórki – o tym należy pamietać

Decydując się na kupno używanej komórki należy obejrzeć sprzęt i wykluczyć jego ukryte usterki oraz sprawdzić czy posiada simlock i nie jest kradziony

Można kupić używaną komórkę od znajomego, w komisie lub na portalach aukcyjnych. Jednakże każda z tych możliwości jest obciążona ryzykiem nieudanego zakupu. Dlatego warto ostrożnie i z rozmyłem decydować się na zakup telefonu z drugiej reki.

Ukryte usterki telefonu

Wobec sprzedawcy używanego towaru należy zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Aby kupić używaną komórkę w dobrym bądź nawet idealnym stanie trzeba wnikliwie sprzęt przed zakupem obejrzeć i wypróbować jego działanie. Najtrudniejsze jest to w przypadku zakupu telefonu przez Internet. W takim wypadku trzeba zażądać od sprzedającego jak największej ilości zdjęć sprzedawanego przedmiotu z każdej strony, także po zdjęciu obudowy. Kupując używaną komórkę w komisie lub przyglądając się zdjęciom telefonu trzeba zwrócić uwagę na wygląd telefonu czyli takie szczegóły jak pęknięcia, odkształcenia czy odbarwienia na obudowie czy wyświetlaczu. Warto sprawdzić czy plomby na śrubach (najczęściej pod baterią) są naruszone lub zostały po nich ślady oraz czy telefon nie był zalany cieczą, bowiem takie wypadki znacznie skracają żywotność sprzętu. Można to łatwo sprawdzić poprzez ogląd stanu czujników wilgoci w telefonie, które znajdują się w gniazdach transmisyjnych, na baterii i pod nią, w złączu słuchawkowym oraz na płycie głównej. Ich postać to delikatnie różowe i małe naklejki, które po kontakcie z wodą zmieniają kolor na czerwony. Zatem warto przyjrzeć się telefonowi przed zakupem, ponieważ zalany sprzęt posłuży na pewno krótko, a inne ukryte wady telefonu mogą wymagać naprawy bądź wymiany, co niesie ze sobą kolejne koszta.

Ochrona przed kradzionym sprzętem i kwestia blokady simlock

Skradziony telefon może zostać przez jego właściciela zdalnie zablokowany. Wystarczy, że przedłoży u swojego operatora pisemne potwierdzenie zgłoszenia kradzieży na policję i poda, unikatowy dla każdego telefonu, kod IMEI. Niestety często zdarza się, że skradzione telefony nie są blokowane, więc należy poprosić sprzedającego używany telefon o numer IMEI komórki i sprawdzić na stronach internetowych: www.skradzione.net i www.zagubione.net czy widnieje w tamtejszych bazach. Ponadto, kupując używaną komórkę warto porównać czy numer, widniejący na naklejkach znamionowych na kartonowym opakowaniu telefonu i pod jego baterią jest ten sam. Należy również dowiedzieć się czy oferowany telefon posiada simlock. Jest to blokada uniemożliwiająca korzystanie z innych operatorów sieci komórkowych, niż ta, w której telefon został zakupiony. W Polsce obecnie tylko jeden z operator stosuje tę blokadę, a jej zdjęcie kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych. Może jednak zdarzyć się, że w niektórych modelach telefonów zdjęcie blokad nie jest w ogóle możliwe. Dlatego warto dowiedzieć się przez kupnem używanej komórki czy posiada blokadę simlock i ile kosztuje jej zdjęcie.