Kursy internetowe: zalety i wady

Chęć ciągłej edukacji i podnoszenia własnych kwalifikacji, spowodowały rozwój edukacji przez Internet oraz ogromny wybór kursów internetowych.

W dobie, w której niemal każdą sprawę możemy załatwić przez Internet, wszelkiego rodzaju kursy internetowe wydają się być doskonałym rozwiązaniem w sprawie decydowania o przebiegu swojej edukacji. Kiedy bez wychodzenia z własnego domu możemy ukończyć różnorakie kursy, a nawet wymarzony kierunek studiów. Kursy przez Internet mają swoje wady i zalety. Nie każdy może cieszyć się urokiem takiej edukacji. Podjęcie decyzji jest sprawą indywidualną, dostosowywaną do umiejętności. Nie można zapomnieć o ryzyku, jakie niesie ze sobą tak popularny e-learning, ale również nie pomijać jego zalet. Jedno jest pewne – do takiego typu edukacji, jakim są kursy internetowe, potrzebne są odpowiednie predyspozycje każdego chętnego uczestnika.

Zalety kursów internetowych
Nie ulega wątpliwości, że zalet można znaleźć wiele. Nauka we własnym, nienarzuconym przez nikogo tempie, jest atrakcyjnym wariantem szkolnego wyścigu. Można dowolnie powracać i dłużej pozostawać przy wybranych partiach materiału. Jest to także edukacja mająca ruchomy czas pracy, szczególnie, gdy łączy się ją z innymi obowiązkami. Nauka odbywa się więc według własnych potrzeb i możliwości. A te poza salą wykładową są zapewne o wiele większe. W internetowych kursach z pewnością zastosowanie mają multimedialne i niewerbalne pomoce naukowe, których tak często brakuje w typowej edukacji. Taki sposób eliminuje również wszelki stres szkolny oraz nieśmiałość, gdyż nauka przebiega w zaciszu własnego domu, w indywidualnie dopasowanej atmosferze. Jest to także forma dostępna w każdym zakątku ziemi, gdzie tylko znajdzie się łącze z Internetem.

Wady kursów internetowych
Jednak do tego typu kursów potrzebna jest przede wszystkim silna motywacja i samodyscyplina. Dążenie do postanowionego celu może okazać się trudniejsze bez bezpośredniego kontaktu z wykładowcą. Większość kursów nie zapewnia wszak stałego kontaktu z uczestnikami. Można więc poczuć się odosobnionym w swojej edukacji. Inną sprawą jest również fakt posiadania stałego dostępu do Internetu. Kilkudniowa awaria sieci bądź komputera zdecydowanie utrudniałaby proces edukacji. Koszt kursów online w szkołach wyższych jest również większy od tradycyjnych studiów. Istotną wadą kursów internetowych jest także brak właściwego utrwalenia przyswojonych wiadomości. Po przerobieniu danego tematu idzie się dalej i nawet bardzo wytrwałym może się dać we znaki nakład materiału.