Kwiaty doniczkowe: wybór i pielęgnacja

Kupując kwiaty doniczkowe nasz wybór powinien zostać pokierowany wymaganiami pielęgnacyjnymi danej rośliny.

Z całą pewnością kwiaty doniczkowe stanowią bardzo ciekawą ozdobę każdego mieszkania, domu, balkonu czy ogrodu. Na dodatek wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, nie tylko dzięki estetyce, ale również poprzez zwiększanie ilości tlenu w domowych pomieszczeniach. Nie każdy jest miłośnikiem kwiatów, niektórym brakuje czasu na ich pielęgnowanie. Pierwsi nie powinni w ogóle dokonywać zakupów w postaci kwiatów, drudzy mogą wybrać mało wymagające rośliny. Pasjonaci mogą wybrać okazy wymagające większej troski i uwagi.

Jak właściwie dokonać wyboru kwiatów
Oczywiście wybór jest uzależniony przede wszystkim od umiejscowienia rośliny. Nie wszystkie kwiaty doniczkowe mogą być hodowane na balkonie czy w ogrodzie, nie każda roślina domowa przetrwa na zewnątrz. Zanim zakupimy daną roślinkę, zadecydujmy, w którym miejscu będzie hodowana. Następnie dostosujmy warunki do jej wymagań. Wszystkie decyzje podejmujmy racjonalnie, przewidując wszelkie zmiany mogące nastąpić w czasie, na przykład wyjazd, zmianę miejsca zamieszkania czy pogorszenie się klimatu. Następnie upewnijmy się, że dana roślina nie stanie się dla nas problemem, ponieważ może silnie uczulać, być trująca, również jej kształt może wyrządzić szkodę, na przykład igły kaktusa czy ostre liście mogą zranić. Jeśli mamy w domu małe dzieci albo zwierzęta, zastanówmy się dwa razy zanim dokonamy zakupu albo umieśćmy roślinę we właściwym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt. Wybór zależy w dużej mierze od naszych preferencji i upodobań, jedni wolą kolorowe i wymagające kwiaty doniczkowe, inni zielone, mało wymagające i niekoniecznie piękne. Jeśli zamierzamy kupić komuś roślinę w prezencie, najpierw dowiedzmy się jakie obdarowywany preferuje.

Prawidłowa pielęgnacja roślin doniczkowych
Istnieją kwiaty doniczkowe, które nie mają wygórowanych wymagań jeśli chodzi o rodzaj ziemi, temperaturę, nasłonecznienie, nawodnienie czy nawożenie. Są idealne dla osób, które nie posiadają dużej wiedzy ogrodniczej, mają mało wolnego czasu albo często wyjeżdżają. Pielęgnacja nie stanowi w takim wypadku większego problemu. Co innego, jeśli chcemy na poważnie zaangażować się w pielęgnację, zakupmy wtedy bardziej wymagające rośliny. Często dotyczy to ładnie wyglądających kwiatów, których wygląd jest całkowicie uzależniony od ilości pracy, którą włożyliśmy w pielęgnację. Pamiętajmy, iż kwiaty doniczkowe nie są samowystarczalne i należy je właściwie pielęgnować.