Kwiaty nagrobne: układanie i pielęgnacja

Rośliny nagrobne doskonale spełniają funkcje dekoracyjne, wymagają jednak, jak wszystkie rośliny, odpowiedniego sadzenia i pielęgnacji.

Piękne kompozycje kwiatowe tworzą obraz zadbanego grobu. W przeciwieństwie do dekoracji sztucznych, nie wystarczy ich jednak położyć na grobie i cieszyć się ich długowiecznością bez konieczności zajmowania się nimi. Na cmentarzach większość kwiatów wymaga stałej opieki. Dlatego rośliny nagroben należy przez cały rok starannie pielęgnować. Trzeba także wiedzieć jak konkretne rośliny posadzić, by efekt końcowy przypadł nam do gustu.

Zielone czy kwitnące?
Nic tak nie rozjaśni szarego nagrobka, jak rośliny nagrobne o pięknych kwiatach. Z różnych odmian kwiatowych można stworzyć wielobarwne kompozycje. Niższe rośliny, takie jak bratki, wiosenne narcyzy, krokusy, prymulki, czy hiacynty od dawna stosowane były jako kwiaty zdobiące cmentarze. Róże, będące symbolem pamięci o zmarłych, także cieszą się dużą popularnością. Na małe nagrobki świetnie nadaje się odmiana miniaturowa. W przypadku, gdy grób jest większy, można zdecydować się na różę o normalnych rozmiarach, pięknie wyglądają także odmiany pnące posadzone przy tablicy nagrobnej, w taki sposób, by kwiaty oplatały ją. Kwiatami charakterystycznymi dla cmentarzy są także złocienie, zwane potocznie chryzantemami. Rośliny nagrobne zielone także są dobrą ozdobą pomników. Odmiany zimozielone takie jak bukszpan, barwinek, czy iglaki o różnorodnych igłach, symbolizują wieczność dusz.

Zakładanie rabaty i jej pielęgnacja
Zanim stworzymy kompozycję roślinną, należy dobrze przygotować glebę. Na cmentarzach możemy się spotkać z różnymi rodzajami ziemi. Do gleby gliniastej świetnie nadaje się dodatek piasku, natomiast do gleb jałowych próchnica. W przypadku, gdy gleba jest zbyt zakwaszona, należy ją wapnować. Z kolei próchnica korowa i ściółka doskonale zakwaszają. Bez względu na rodzaj i jakość gleby cmentarnej, zawsze należy dodać ziemi kupnej do roślin doniczkowych, wzbogaconej o substancje odżywcze dla kwiatów. Po przygotowaniu ziemi można zacząć obsadzać grób roślinami nagrobnymi. Jeżeli tworzymy kompozycje tylko z roślin sezonowych, należy tak rozplanować sadzenie, by ich kwitnienie okresowe było zgrane – sadzimy nowe gatunki zanim zakwitną już rosnące. Po sadzeniu w ziemi nie powinno być nierówności i dołków w których mogłaby gromadzić się woda. Przez cały rok należy pamiętać regularnym nawożeniu, usuwaniu chorych i suchych części roślin, przycinaniu przekwitłych bylin, a także o regularnym podlewaniu. Przed zimą osłaniamy rośliny gałązkami świerku, co ochroni je przed mrozem.