Lacjum – kolebka Rzymu

Nigdzie indziej na świecie nie można poczuć atmosfery starożytnej kultury tak silnie, jak na terenach Lacjum - historycznej krainy antycznej Italli.

Położone nad Tybrem Lacjum było antyczną kolebką rzymskiego państwa, wraz z jego charakterystycznym podziałem administracyjnym, stylem życia i zamiłowaniem do kultury. Kraina ta jest położona nad brzegiem Tybru w środkowej części Półwyspu Apenińskiego. Od wschodu okalają ją malownicze Apeniny, a od zachodu ciepłe Morze Tyrreńskie.

Serce Lacjum - Rzym

Około V wieku p.n.e. centralnym punktem krainy stał się Rzym, uważany za centralny punkt rozwoju cywilizacji europejskiej. Nazwa historycznego regionu pochodzi od nazwy ludu, zamieszkującego północną cześć Rzymu. Ludem tym byli Latynowie, którym przypisuje się stworzenie tak zwanej kultury Lacjum oraz języka – łaciny. Historyczny Rzym obfituje w niebywałe zabytki kultury i sztuki, które, otoczone papieską opieką na przestrzeni wieków, przetrwały w niemal niezmienionej formie do nia dzisiejszego. Zwiedzając antyczną krainę Rzymu warto odwiedzić zbudowany niemal przed dwoma tysiącami lat Panteon, który stoi na rzymskich Polach Marsowych. Nie można zapomnieć o Koloseum – eliptycznym amfiteatrze, który został włączony w 2007 roku do listy siedmiu cudów świata. Pamiętać też należy o zbudowanej w czasach ponownego rozkwitu Lacjum Bazylice św. Piotra – drugiej co do wielkości świątyni świata. Atmosferę antycznej krainy rozbudza przedwieczne Forum Romanum – najstarszy plac miejski w Rzymie i główny ośrodek spotkań politycznych, towarzyskich i religijnych. Pomnik Marka Aureliusza, Kaplica San Lorenzo, najbardziej znana fontanna Rzymu - Fontanna di Trevi, czy też słynne, oblegane przez turystów Schody Hiszpańskie – to tylko kropla w morzu atrakcji turystycznych "Wiecznego Miasta", które przypominają o jego antycznej kolebce.

Alba Loga i inne prowincje Rzymu

Według rzymskiej tradycji Alba Longa była centralnym punktem wyjścia kultury Lacjum. Przez wielu badaczy kultury Miasto to jest uważane za najważniejszą i jednocześnie najbardziej wpływową osadę w historii starożytnej Italii. Turyści pragnący odnaleźć ślady starożytnej kultury Rzymu mogą odwiedzić słynne Castel Gandolfo. Według wszelkich badań to właśnie na gruzach legendarnej Alby Longi została wybudowana eksterytorialne miasto, w którym od XVII wieku znajduje się letnia rezydencja papieży. Piękne zabytki i malownicze krajobrazy wiekowych budowli to cecha nie tylko historycznego Rzymu. Warto więc odwiedzić Ostię – znajdujące się 30 kilometrów na zachód od Rzymu. To starożytne miasto oferuję nam największe pod względem powierzchni ruiny antycznej metropolii. Poza portową Ostią warto także odwiedzić oddaloną 28 kilometrów od Rzymu Tivolę. W tym antycznym mieście znajdują się ruiny malowniczego kompleksu willi rzymskiego cesarza Hadriana, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNSECO.