Lakierowanie drewna - rady od fachowca

Lakierowanie drewna wymaga pamiętania o kilku prostych zasadach i przygotowania kilku materiałów, a także podstawowej wiedzy o tym, jak to robić.

Lakierowanie drewna jest bardzo proste, jednak wcześniej należy dokładnie przygotować powierzchnię, która ma zostać polakierowana. Przede wszystkim powierzchnia powinna być gładka i czysta, a także pozbawiona starej farby. Nierówności należy dokładnie zetrzeć papierem ściernym o średniej ziarnistości (przy dużych powierzchniach można użyć szlifierki oscylacyjnej), a następnie dokładnie wytrzeć wilgotną ściereczką (bez detergentów) i poczekać do wyschnięcia. Dopiero po przygotowaniu powierzchni można rozpocząć lakierowanie drewna.

Jaki lakier wybrać?
Na rynku można znaleźć wiele różnych preparatów do lakierowania drewna. Wybór odpowiedniego powinien zależeć od zastosowania danego przedmiotu. Najbezpieczniejsze do samodzielnego stosowania są lakiery na bazie wody, które bez przeszkód można używać w pomieszczeniach zamkniętych, także w pokojach dziecięcych i sypialniach - są bowiem bezpieczne dla zdrowia i zazwyczaj bezwonne. Taki lakier jest wystarczający dla przedmiotów użytkowanych wewnątrz domu, takich jak meble, drewniane zabawki, kwietniki. Podczas kupowania lakieru należy dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu bądź zasięgnąć opinii sprzedawcy, który podpowie, jaki lakier będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom.
Równie proste w użytkowaniu i dające często ciekawe efekty są lakierobejce, które zabezpieczają drewno, jednocześnie nadając mu wybrany kolor. Spod lakierobejcy widać usłojenie drewna, dlatego rezultat jest naturalny i bardzo efektowny.

Proces lakierowania drewna
Po przygotowaniu powierzchni zgodnie z powyższą instrukcją można przystąpić do właściwej pracy. Do lakierowania drewna, poza samym lakierem, potrzebny będzie także średnio-miękki, płaski pędzel, dostosowany wielkością do przedmiotu. Do lakierowania szkatułki na biżuterię lepszy będzie niewielki pędzelek, stół z kolei lepiej lakierować pędzlem szerokim, co pozwoli zaoszczędzić nieco czasu. Przygotować należy także papier ścierny o bardzo drobnym ziarnie (powyżej 120). Lakierować należy dość szybko, ale jednocześnie bardzo starannie, gdyż lakiery, choć bezbarwne, pogłębiają kolor drewna, przez co wszelkie niedociągnięcia mogą być widoczne. Należy nabierać na pędzel niewielką ilość lakieru, a następnie dokładnie wetrzeć go w drewnianą powierzchnię. Pociągnięcia pędzlem powinny być zawsze zgodne z usłojeniem drewna. Nie wolno lakierować drewna w poprzek, gdyż negatywnie wpływa to zarówno na efekt wizualny, jak i na stopień zabezpieczenia drewna. Po polakierowaniu całej powierzchni należy odczekać czas podany przez producenta na opakowaniu jako czas schnięcia pierwszej warstwy (zazwyczaj około 10 godzin), a następnie przetrzeć całość drobniutkim papierem ściernym, również zgodnie z usłojeniem. Czynności te (lakierowanie, schnięcie, ścieranie) należy powtórzyć dwa do nawet pięciu razy, zależnie od tego, jak intensywnie używany jest przedmiot. Drewnianemu modelowi samolotu, który stoi na półce, wystarczą dwie warstwy lakieru, natomiast siedzisko krzesła powinno zostać zabezpieczone przynajmniej czterema warstwami. Choć wydaje się to czasochłonne, gdyż zająć może nawet kilka dni, efekt pracy jest rekompensatą dla trudu lakierowania drewna.