Łamliwe paznokcie? Zaradzimy!

Przyczyny łamliwych paznokci mogą być bardzo prozaiczne, ale także mogą stanowić sygnał większych problemów zdrowotnych, dlatego warto zbadać ich przyczyny aby móc podjąć odpowiednie działania.

Dłonie i paznokcie to wizytówka każdego człowieka. Dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Zdrowe i zadbane paznokcie świadczą o schludności, ale też o zdrowym trybie życia. Stan płytki paznokcia, jej rozdwajanie się, plamy czy łamliwe paznokcie, są także istotną informacją wysyłaną przez organizm i świadczącą o kłopotach zdrowotnych. Dlatego nie wystarczy jedynie pomalować je lakierem, aby ukryć, jak się często wydaje, przejściowe problemy z paznokciami, lecz należy przedsięwziąć odpowiednie środki.

 

 

  • Przyczyny łamliwych paznokci

Przyczyny matowych i łamliwych paznokci mogą być bardzo błahe, jak na przykład niegroźny niedobór witamin w organizmie, który łatwo można uzupełnić. To główne źródło kruchości paznokci jest rezultatem brakiem takich elementów w diecie jak witamina E, A i C. Częsty kontakt z detergentami i środkami chemicznymi także nie jest bez znaczenia, dlatego w miarę możliwości powinno się przy czynnościach wymagających ich użycia zakładać gumowe rękawiczki. Aceton zawarty w zmywaczu do paznokci także nie jest ich sprzymierzeńcem. Częste i drastyczne zmiany temperatur również negatywnie odbijają się na stanie płytki, dlatego u wielu osób można zaobserwować pojawianie się zmian na paznokciach i skórze wokół nich właśnie zimą. Na negatywne zmiany paznokci wpłynąć może także przyjmowanie niektórych leków, na przykład doustnych środków antykoncepcyjnych.

 

  • Pielęgnacja i profilaktyka

O rozdwajające się i łamliwe paznokcie zadbać można na dwa sposoby. Jeden z nich to przyjmowanie suplementów diety w celu uzupełnienia braków witamin i protein odpowiedzialnych za stan płytki paznokci. Warto sięgnąć po tabletki zawierające wyciąg ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Jednocześnie pamiętać należy oczywiście o odpowiedniej diecie wzbogaconej głównie w krzem, który znaleźć można w pełnoziarnistym pieczywie i w ciemnym ryżu. Druga metoda polega na leczeniu stanu płytki od zewnątrz. Najpopularniejsze, i zarazem najskuteczniejsze sposoby, to wcieranie w paznokcie 2-3 razy tygodniowo lekko podgrzanej oliwy z oliwek lub olejku rycynowym, z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny, oraz maczanie paznokci raz dziennie w kleiku z siemienia lnianego. Przede wszystkim jednak łamliwe paznokcie należy krótko obciąć i zrezygnować najlepiej na jakiś czas z lakierów. Można je natomiast wzmacniać specjalnymi odżywkami , dzięki którym płytka stanie się bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.