Lantana pospolita – pielęgnacja i przycinanie

Lantana pospolita jest krzewem dorastającym do 3 metrów wysokości, jej liście i łodygi są zielone przez cały rok, jednak potrzebującą odpowiedniej pielęgnacji , oraz regularnego przycinania.

Lantana pospolita jest gatunkiem trującym zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt - każda jej część zawiera substancje silnie toksyczne. Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej, ale dziś jest hodowana jako krzew ozdobny na całym świecie. Doskonale radzi sobie ona w każdych warunkach atmosferycznych, rozmnaża się bardzo szybko, zarówno wegetatywnie jak i generatywnie. Jej zaletą jest fakt, że bardzo dobrze regeneruje się po wszelkich uszkodzeniach. Łodyga lantany pospolitej pokryta jest cierniami, rozmieszczonymi w dużych odstępach od siebie, liście natomiast są wiecznie zielone, o kształcie jajowatym, pokryte mikroskopijnymi włoskami. Soki zawarte w liściach mają nieprzyjemny zapach, który podrażnia skórę. Lantana pospolita obecnie dostępna w sprzedaży jest zazwyczaj odmianą mniej inwazyjną o mniejszym wzroście. Krzew ten jednak występuje w wielu odmianach barwnych, różniących się wielkością i pokrojem.

Uprawa i pielęgnacja
Na uprawę lantany należy wybrać miejsce słoneczne i widne. W Polsce lantana nie przetrwa zimy w ogrodzie, konieczne jest więc przeniesienie jej w chłodne miejsce w domu - o temperaturze około pomiędzy 8 a 17 stopni Celsjusza. Na wiosnę, kiedy temperatura będzie zbliżona do 10 stopni, można wynieść krzew do ogrodu. Krzew lantany pospolitej kwietnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kwiatostan zmienia barwę z żółtej, poprzez pomarańczową aż do czerwonej. Lantana kwitnie obficie, kiedy lato jest bardziej upalne, natomiast w deszczowe dni kwiatostan jest mniej okazały. Sadzonki zielone krzewu możemy pobierać w listopadzie z roślin wyniesionych do pomieszczenia, gdzie roślina zimuje. Ukorzenianie w temperaturze około 20 stopni trwa do 4 tygodni czasu. Po zakończonym ukorzenianiu sadzonki przesadza się do doniczek o średnicy około 12 centymetrów i przetrzymujemy w pomieszczeniu o temperaturze około 17 stopni. Na tym etapie rozwoju młodej rośliny niezbędne jest, abyśmy zapewnili jej dostęp do dużej ilości światła. Doskonałym podłożem dla lantany będzie substrat, torfowy, który jest mieszanką różnego rodzaju torfów, i ziemii kompostowa, wymieszane w stosunku 2:1.

Przycinanie
Po silnym rozkrzewieniu lantany pospolitej należy obniżyć temperaturę do 12 stopni na okres około 3 tygodni, celem przyspieszenia rozkwitu. Kiedy krzew znajdzie się w fazie wegetatywnej, należy ją regularnie podlewać i nawozić. Po wystawieniu rośliny na zewnątrz wystarczy cotygodniowe zasilanie nawozem i umiarkowane podlewanie. Kiedy roślina słabo kwitnie, przyczyną może być zbyt niska temperatura lub mało ilość światła. Po wytworzeniu przez młodą sadzonkę pnia, w celu uzyskania bardziej rozłożystej korony przycinamy jej wierzchołek wzrostu. Następnie obniżamy temperaturę otoczenia do 13 stopni. Jeśli chcemy uzyskać kształtną roślinę, ponownie przycinamy pędy , zabieg ten jednak wykonujemy przed obniżeniem temperatury. Przycinamy pędy o około jedną trzecią, natomiast przy kolejnym przycinaniu, możemy usunąć pędy do starego drewna. Lantana pospolita wymaga systematycznego usuwania przekwitłych kwiatostanów w celu uzyskania pięknych kwiatów, które wyrosną na ich miejscu.