Laptop na kolanach - co zrobić, by się nie przegrzał

Podkładki chłodzące, regularne czyszczenie sprzętu i specjalne programy - to tylko kilka sposobów ochrony termicznej trzymanego przez wielu laptopa na kolanach.

Sprzęt elektroniczny źle reaguje na zbyt wysoką temperaturę. Podczas trzymania laptopa na kolanach nieraz przepala się, zawiesza, topi kable lub wyłącza się samoistnie, co wśród wskazanych przykładów jest akurat najkorzystniejszym rozwiązaniem. Naprawa komputera jest zazwyczaj droga, dlatego lepiej zainwestować w profilaktykę i zadbać zawczasu, aby sprzęt się nie przepalił. Poniżej wymienione zostały najczęstsze przyczyny awarii i skuteczne sposoby ochrony komputera przed zagrożeniem termicznym.

Przyczyny i objawy przegrzania, czyli czego unikać
Przeważnie zbyt wysokie temperatury są wynikiem nieprzemyślanej budowy laptopa i umiejscowieniem jego wywietrzników od spodu komputera. Problem ten często pojawiał się w starszych modelach, jednak również dzisiaj taki sprzęt można znaleźć w sklepach. Warto więc zwrócić uwagę na lokalizację wywietrzników jeszcze przed kupnem laptopa. Inną przyczyną przegrzania może być mało wydajny system chłodzenia, zużycie past termoprzewodzących na procesorze lub zbytnie nagromadzenie kurzu na elementach odpowiedzialnych za chłodzenie. Nieraz sami doprowadzamy do uszkodzenia sprzętu, trzymając laptop na kolanach bez odpowiedniej izolacji między ciałem a sprzętem albo narażając go na przeciążenia poprzez uruchamianie zbyt wielu wymagających programów jednocześnie. Objawem tego, że stan komputera wymaga interwencji, jest wydzielanie przez niego coraz większej ilości ciepła oraz uciążliwy gorąc, gdy trzymamy laptop na kolanach. Urządzenie zawiesza się wtedy, a system nie działa stabilnie. Często również wiatraczek odpowiadający za chłodzenie kręci się w zawrotnym tempie, o czym informuje jego głośna praca. Komputer może wtedy samoistnie się wyłączyć, spalić procesor lub układ grafiki. Są to na tyle drogie elementy sprzętu, że nieraz koszt ich naprawy jest wyższy od jego wartości.

W co warto się zaopatrzyć
Jeśli problem przegrzewającego się laptopa na kolanach nie jest Ci obcy, koniecznie zadbaj o swobodny odpływ nagrzanego powietrza z wywietrznika i przemyśl zakup podkładki chłodzącej. Można ją nabyć już od kilkunastu złotych i w wielu przypadkach wystarczy, aby komputer znów działał poprawnie. Gdy mimo używania podkładek termoregulujących laptop na kolanach dalej pracuje na najwyższych obrotach, powinno się nałożyć nową warstwę pasty termoprzewodzącej i przeczyścić sprzęt w środku, na przykład za pomocą sprzężonego powietrza w sprayu. Zabiegi te można wykonać samemu lub też udać się do autoryzowanego serwisu komputerowego. Jeśli sprzęt jest nowy, powyższe usługi może objąć gwarancja. Aby w przyszłości unikać przegrzania lub też zawczasu zauważyć narastający problem, najlepiej stale monitorować temperaturę procesora i pracę wiatraków. W Internecie znaleźć można sporo programów, często darmowych, które dostarczają właśnie takich statystyk. Przykładem jest program HWMonitor, który okazuje stopień nagrzania poszczególnych elementów komputera i dodatkowo (w nawiasach) zapisuje ich wartość maksymalną, dzięki czemu łatwiej zdiagnozować przegrzanie laptopa na kolanach.