Laserowa korekcja wzroku – za i przeciw

Żeby móc poddać się laserowej korekcji wzroku należy przygotować się na spory wydatek, poddać się badaniu, poświęcić pół godziny na zabieg i przygotować się na ewentualny ból po zabiegu.

Odkąd istnieje możliwość laserowej korekcji wzroku, pojawiają się pytania związane głównie ze skutecznością zabiegu. Z pewnością może ułatwić ona życie, ale jest ona z pewnością skierowana do osób zamożnych.

 

 

  • Niedogodności związane z laserową korekcją wzroku

Największą wadą laserowej korekcji wzroku jest z pewnością jej cena, niestety, nie jest ona w żaden sposób refundowana, a jest to zabieg, który kosztuje ok. 3 tysięcy złotych. Drugim minusem jest stosunkowo mała liczba ośrodków, w których wykonuje się laserową korekcję wzroku – do kosztów zabiegu trzeba doliczyć dojazd, ewentualnie nocleg. Zabiegi laserowej korekcji wzroku są zabiegami zaliczanymi do grupy bardzo niskiego ryzyka. Jest to jednak zabieg operacyjny i nie wolno zapominać, że zawsze istnieje ryzyko powikłań. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że każdy człowiek ma inną tolerancję bólu: dla jednych laserowa korekcja wzroku może okazać się zupełnie bezbolesna, inni przez kilka dni będą odczuwać poważne dolegliwości. Przez około cztery miesięcy po wykonanym zabiegu nie wolno na słońcu, w kąpieliskach i w solarium bez okularów przeciwsłonecznych Niestety, laserowa korekcja wzroku nie może zostać zastosowana w przypadku starczowzroczności, co oznacza, że osoby po czterdziestym roku życia, których wada łączy się z wiekiem, nie mogą z niej skorzystać.

 

  • Główne zalety laserowej korekcji wzroku

Główną zaletą laserowej korekcji wzroku jest praktycznie natychmiastowy efekt (oczywiście od wady wzroku zależy jak długo potrwa proces przyzwyczajania się do ostrego widzenia), krótki czas trwania zabiegu (całość zamyka się w 30 minutach) i brak ryzyka z nią związanego. Powikłania występują w mniej niż 1% przypadków. Dla osób noszących okulary, to z pewnością wielkie udogodnienie. Laserową korekcję wzroku można zastosować przy wadzie krótkowzroczności (od około -0,75D do -10,0D), nadwzroczności (od około +0,75D do +6,0D) i astygmatyzmu (do 5,0D). Zabieg ten kierowany jest również do osób z różnowzrocznością. Kliniki oferują laserową korekcję wzroku różnymi metodami. Wśród nich są i takie, przy których operuje się oboje oczu jednocześnie dla zwiększenia komfortu pacjenta, ponieważ nie wymagają one założenia opatrunku po zabiegu. Jednak możliwość całkowitej laserowej korekcji wzroku uwarunkowana jest budową anatomiczną oka, czyli grubością rogówki i promieniem jej krzywizny.