Le Marais – moczarowa dzielnica arystokracji francuskiej

Le Marais to błotna dzielnica Paryża, zamieszkiwana przez bogatą arystokrację, samego króla Henryka IV, z malowniczymi, uliczkami w tle, przekształcona w elegancką część mieszkaniową.

Le Marais to część zabytkowa Paryża, mieszcząca się na północnym brzegu Sekwany. Znajduje się pomiędzy Centrum Pompidou, Placem Bastylii, a Placem Republiki. Najważniejszą częścią miasta jest plac Rue de Rivoli. Pierwotnie obszar ten zaliczany był do przedmieści Paryża, gdzie swoje ziemie rolne mieli templariusze. Ze względu na niedogodne położenie dzielnicy konieczna była regulacja gospodarki wodnej, a także częściowe osuszenie pobliskich mokradeł. Pozostałością tych działań są zachowane, podziemne korytarze, przeszukiwane jeszcze po wojnie przez licznych osadników.

Dzieje błotnej dzielnicy Le Marais

Lata świetności dzielnicy przypadały na przełom jedenastego – dwunastego wieku, kiedy to król Henryk IV Burbon podczas podróży po Paryżu, zakłada tu swoją główną siedzibę. Zachęciło to francuską arystokrację do budowania okazałych, bogato zdobionych rezydencji. Koniec siedemnastego wieku to okres pustoszenia dzielnicy na rzecz Luwru - siedziby królów. Dawne pałace i posiadłości francuskiej arystokracji zostają przejęte przez niewielkich kupców i okoliczną biedotę. Miejsce to staje się centrum życia ludzi ubogich, imigrantów, drobnych rzemieślników i sklepikarzy. Wiek dziewiętnasty przynosi uprzemysłowienie tego obszaru, co w konsekwencji uchroniło budynki przed unowocześnieniem. W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku nastąpił okres odnowienia dzielnicy. Dzieje się to za sprawą ówczesnego prezydenta Francji – Georgesa Pompidou i jego ministra kultury Andrea Malrauxa. Le Marais zamieniło się w elegancką, zamożną dzielnicę mieszkaniową, z wąskimi, przepięknymi uliczkami i placami, o charakterze historycznej starówki, otoczoną licznymi, niewielkimi restauracyjkami, galeriami i nowoczesnymi butikami.

Atrakcje dzielnicy Le Marais

Le Marais uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych części metropolii. Znaleźć tu można liczne muzea, na przykład Pabla Picassa czy Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu. Historię prezydenta Francji przybliży nam Centrum Georgesa Pompidou. Na uwagę zasługują także kościoły, o bogatej architekturze, między innymi kościół Saint-Gervais-Saint-Protais czy kościół Notre Dame des Blancs Manteaux. Przemieszczając malownicze uliczki Le Marais dochodzimy do Placu des Vosges, gdzie mieszkał i tworzył sam Victor Hugo. Ze względu na zamożny charakter dzielnicy, do dyspozycji turystów oddano historyczne rezydencje, przekształcone w hotele – Hotel de Soubise, Hotel de Rohan, Hotel Sale. Obecnie dzielnica ta chętnie odwiedzana jest nie tylko przez licznie przybywających turystów, ale także stała się miejscem spotkań zamożnej grupy homoseksualistów. To miejsce przyciąga nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny urok, ale także za sprawą ciekawej architektury.