Leczenie oparzeń słonecznych - porady

Leczenie oparzeń słonecznych polega na chłodzeniu zaczerwienionych miejsc oraz nawilżaniu skóry, aby uniknąć poważnych komplikacji i zapobiec procesom starzenia się.

Oparzenia słoneczne powstają wskutek zbyt długiego kontaktu skóry ze słońcem, ich główną przyczyną zaś jest promieniowanie UV-B. Pojawiają się one po upływie 2-4 godzin od zakończenia opalania. Główne objawy odczynu poparzeniowego to zaczerwienienie, pieczenie i znaczne wysuszenie skóry. W przypadku silniejszych oparzeń mogą pojawić się także pęcherze. Leczenie oparzeń słonecznych polega na złagodzeniu tych objawów i zazwyczaj można to wykonać domowymi sposobami. Kiedy jednak poparzenie jest znaczne i pojawiają się objawy udaru cieplnego (dreszcze, gorączka, nudności, silny ból), należy udać się do lekarza.

Chłodzenie poparzonej skóry
Podstawową metodą leczenia oparzeń słonecznych jest schłodzenie przegrzanej skóry. Pomaga ono zwalczyć stan zapalny i pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Można tego dokonać poprzez stosowanie różnego typu okładów. Jednym z najbardziej popularnych sposobów chłodzenia skóry są kompresy z wody z lodem. Stosuje się je kilkakrotnie w ciągu dnia. Cały zabieg powinien trwać około 15 minut – w tym czasie okłady należy dość często zmieniać, bowiem szybko się nagrzewają. Można także zastosować same kostki lodu, które zawinięte w czystą szmatkę przykłada się na kilka minut do oparzonego miejsca. Do ochłodzenia skóry można stosować także kompresy ze zsiadłego mleka (lub kefiru), które doskonale łagodzi podrażnienia. Aby przygotować okład należy wymieszać szklankę mleka z czterema szklankami wody i kilkoma kostkami lodu. Tak przygotowaną mieszanką należy nawilżyć czystą szmatkę i przykładać kompres przez około 20 minut.

Nawilżanie skóry
Skóra wystawiona na zbyt długie działanie promieniowania UV-B jest nie tylko przegrzana – pod wpływem słońca zwiększa się ilość wolnych rodników, które mogą zniszczyć jej białkowo-kolagenową strukturę, a tym samym przyczynić się do przyspieszenia procesów starzenia się. Aby temu zapobiec, leczenie oparzeń słonecznych powinno obejmować nie tylko chłodzenie obrzęków, ale także dokładne nawilżenie zaczerwienionych miejsc. Tuż po opalaniu należy zastosować mleczko nawilżające lub balsam, przeznaczony do stosowania po kąpielach słonecznych. Skórę należy także przez kilka dni smarować kremami, które ją nawilżą i natłuszczą oraz pomogą odbudować jej właściwą strukturę. Najskuteczniejsze są kremy zawierające panthenol (witaminę B5), który stymuluje odbudowę komórek skóry właściwej i naskórka. Ponadto posiada on zdolność pochłaniania wilgoci z otoczenia, przez co zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Warto stosować także kremy zawierające lanolinę. Substancja ta natłuszcza naskórek i tworzy warstwę ochronną, zapobiegającą odparowywaniu z niego wody. Przyspiesza ona także regenerację zniszczonych struktur białkowych. W trakcie leczenia oparzeń słonecznych warto także zrezygnować z używania mydła – może ono dodatkowo wysuszać skórę. Jeśli już musimy je stosować, należy wybrać jak najłagodniejsze (na przykład mydło dla dzieci) i bardzo dokładnie spłukać całe ciało po kąpieli. Nie powinno się także zbyt długo moczyć oparzonych miejsc.