Leczenie oraz metody usuwania znamion barwnikowych

Leczenie i usuwanie znamion barwnikowych odbywa się najczęściej poprzez laseroterapię, krioterapię, kurację kosmetykami lub wycięcie chirurgiczne zmiany.

Znamiona barwnikowe, czyli inaczej łagodne nowotwory melanocytowe, posiada większość ludzi. Bardzo rzadko ulegają one zezłośliwieniu, ale niektórzy ich posiadacze decydują się na usuwanie znamion barwnikowych. Przed pozbyciem się znamienia ze względów estetycznych należy je zdiagnozować.

 

 

  • Terapie pomocne w usuwaniu znamion barwnikowych

Zaliczane do grupy znamion barwnikowych piegi występują po ekspozycji, najczęściej jasnej skóry, na słońce. Są tym ciemniejsze, im dłużej naskórek był poddany działaniu promieni UV. Ich leczenie jest wskazane jedynie z powodów kosmetycznych. Najczęściej usuwanie znamion barwnikowych typu piegi odbywa się za pomocą specjalnych kremów wybielających, mających w swym składzie kwas kojowy i hydrochinon. Ponadto doskonale leczy się ten rodzaj znamion barwnikowych preparatami z kwasem witaminy A, a także nowoczesnymi metodami, na przykład krioterapią (zamrażanie zmian) oraz laseroterapią. Ta ostatnia metoda, czyli naświetlanie skóry światłem lasera, sprawdza się także przy leczeniu innego rodzaju znamion barwnikowych. Przede wszystkim bardzo dobre i długotrwałe rezultaty przynosi leczenie laseroterapią plam soczewicowatych. W przypadku tak zwanych plam w kolorze kawy z mlekiem (pojawiają się zwykle w dzieciństwie) laseroterapia nie w każdym przypadku przynosi oczekiwane rezultaty. Przed decyzją o usunięciu znamienia barwnikowego ze skóry należy koniecznie odwiedzić dermatologa. Taka konsultacja jest konieczna, bowiem lekarz przed usunięciem zmiany musi ją dokłądnie obejrzeć i zbadać. Pozwoli to wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zastosowania laseroterapii, krioterapii i tym podobnych metod leczenia znamion, które uniemożliwiają wykonanie badania histopatologicznego zmiany.

 

  • Chirurgiczne wycinanie znamion barwnikowych

Trwale znamię usuwa się za pomocą metod chirurgicznych, czyli wycięcia zmiany ze skóry. Ta metoda usuwania znamion barwnikowych pozwala określić po zabiegu charakter usuniętego elementu. Jeśli znamię znacznie powiększyło się, przybrało nierównomierny koloryt lub kształt, wokół niego nastąpił stan zapalny, odczuwany jest świąd lub występuje krwawienie ze znamienia, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który za pomocą dermatoskopu zdiagnozuje zmianę. Objawy te mogą świadczyć o rozwoju czerniaka i najczęściej konieczne jest wtedy chirurgiczne wycięcie znamienia barwnikowego. Takie znamię jest usuwane w całości lub dodatkowo z niewielkim fragmentem zdrowej skóry, a następnie badane jest pod kątem obecności nowotworu. Nie wolno z takiego znamienia pobierać wycinków do badania, jedynie po jego wycięciu jest to bezpieczne.