Lecznicze właściwości anyżu

Lecznicze właściwości anyżu wykorzystywane są między innymi w leczeniu infekcji i nieżytów górnych dróg oddechowych oraz problemów z układem trawiennym.

Anyż to jednoroczna roślina z rodziny selerowatych. Pierwotnie uprawiana była w krajach o ciepłym klimacie: Egipcie, Chinach, Indiach czy krajach śródziemnomorskich. Do Polski sprowadzona została w średniowieczu przez Benedyktynów, nie jest jednak popularną rośliną w naszym kraju. Lecznicze właściwości anyżu sprawiają, że wykorzystywany jest w zwalczaniu wielu schorzeń, głównie przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Ma on również działanie antybakteryjne. Ze względu na swój intensywny zapach chętnie jest wykorzystywany jako przyprawa, nadająca potrawom wspaniały smak i aromat.

Właściwości lecznicze anyżu

W walce ze schorzeniami układu pokarmowego i oddechowego wykorzystywane są głównie nasiona anyżu oraz uzyskiwany z nich olejek eteryczny. Stosowany jest on między innymi przy infekcjach górnych dróg oddechowych (suchy kaszel, astma, nieżyty gardła i oskrzeli), które zwalcza dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym. Ma on również działanie wykrztuśne – pobudza wydzielanie śluzu w gardle, krtani i tchawicy. Anyż polecany jest także jako środek zwalczający problemy związane z układem pokarmowym. Pobudza on apetyt oraz reguluje procesy trawienne (między innymi zwiększa wydzielanie soków żołądkowych). Łagodzi dolegliwości związane z kolkami, wzdęciami, niestrawnością i nudnościami. Pomaga także skutecznie zwalczać zaparcia. Jest szczególnie polecany do leczenia wymienionych dolegliwości u małych dzieci.

Inne zastosowania olejku z anyżu

Właściwości anyżu wykorzystywane są także do zwalczania wielu innych schorzeń. Ze względu na zawartość substancji antybakteryjnych może być on stosowany przez osoby, które mają problemy z cerą trądzikową lub cierpią na łojotokowe zapalenie skóry (ekstrakt z tej rośliny ogranicza wydzielanie sebum i przyspiesza gojenie ran). W bardzo rozcieńczonej formie może on służyć także jako środek odpędzający komary i kleszcze, zabijający pchły i wszy. Kąpiele z dodatkiem tego olejku działają przeciwbólowo, rozluźniająco i uspokajająco - polecane są między innymi kobietom skarżącym się na bolesne menstruacje. Wcieranie olejku w skórę pobudza krążenie krwi i rozgrzewa organizm, co pomaga łagodzić bóle mięśniowe. Ze względu na to, że anyż pobudza laktację, może być stosowany przez kobiety karmiące piersią – zawsze jednak musi być to skonsultowane z lekarzem (ze względu na to, że wraz z mlekiem do organizmu dziecka przedostają się zawarte w nim substancje). Nie powinny go stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.