Lecznicze właściwości dziewanny i jej zastosowanie

Lecznicze właściwości dziewanny lekarskiej wykorzystywane są w zwalczaniu chorób układu oddechowego i pokarmowego, dodawana jest także do kosmetyków.

Dziewanna lekarska (inaczej nazywana drobnokwiatową lub wielokwiatową) to gatunek rośliny z rodziny trędownikowatych. Występuje ona powszechnie w Europie (także w Polsce), Azji i w północnych regionach Afryki. Właściwości dziewanny znane były już w starożytności – stosowana była ona jako środek przeciwdziałający magii i złym urokom. Wykorzystywana była także jako materiał izolacyjny do butów, produkowano z niej również pochodnie i knoty do świeczek (jest dość łatwopalna). W dzisiejszych czasach wyciąg z tej rośliny stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Lecznicze właściwości dziewanny

Roślina ta znana jest w medycynie już od ponad dwóch tysięcy lat. Do sporządzania olejków i wywarów o działaniu leczniczym wykorzystywane są głównie jej kwiaty. W starożytnym Rzymie dziewanna znana była jako środek wspomagający leczenie chorób płuc i układu oddechowego. Również obecnie stosowana jest jest jako środek zwalczający te schorzenia. Ze względu na właściwości wykrztuśne wykorzystywana jest w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, w których występuje uporczywy kaszel. Ma ona działanie antyseptyczne i osłaniające, dzięki czemu może być stosowana w różnego rodzaju infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Napar z tej rośliny wspomaga zwalczanie objawów astmy oskrzelowej oraz nieżytów gardła. Coraz częściej pojawiają się także informacje o działaniu przeciwnowotworowym dziewanny.

Inne zastosowania dziewanny

Lecznicze właściwości dziewanny wykorzystywane są również w leczeniu wielu innych schorzeń. Olejek uzyskiwany z płatków tej rośliny ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające i uspokajające. Z tego względu wykorzystywany jest przy leczeniu takich dolegliwości jak bóle mięśniowe, reumatyczne czy nerwobóle, przeciwdziała on także migrenie. Liście i kwiaty dziewanny stosowane są jako środek przyspieszający gojenie ran, łagodzący obrzęki i stłuczenia. Roślina wykorzystywana jest również przy leczeniu schorzeń układu pokarmowego, takich jak biegunka, czerwonka, nieżyt żołądka. Wspomaga także regenerację wątroby. Dziewanna wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym, gdzie dodawana jest do środków rozjaśniających włosy oraz nadających im połysk. Kremy do twarzy zawierające ekstrakt z tej rośliny powodują wygładzenie cery. Stosowana jest także do zwalczania trądziku, gdyż wspomaga gojenie ran oraz przyspiesza gojenie blizn. Należy pamiętać jednak, że wyciąg z dziewanny nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także przez osoby poniżej dwunastego roku życia.