LED, LCD czy plazma - jak wybrać telewizor

Rózne typytelewizorów powodują, że musimy znaleźć najkorzystniejszy dla nas kompromis między ceną odbiornika, jego funkcjami, jakością obrazu oraz poborem prądu.

Epoka telewizorów kineskopowych, zwanych również CRT należy już do przeszłości. Telewizor sprzed kilku czy kilkunastu lat to wielkogabarytowy prostopadłościan, a egzemplarze o większej przekątnej ekranu często ważyły przeszło 60 kilogramów. Obecnie telewizory to już niemalże samodzielne komputery wyposażone we wbudowane odtwarzacze filmów DivX czy kartę sieciową umożliwiającą surfowanie po internecie i korzystanie z serwisów typu Youtube. Przed zakupem nowego sprzętu do domu warto zastanowić się, jaki typ telewizora będzie najkorzystniejszy w naszym przypadku.

 

 

  • Telewizory LCD a telewizory LED

Ekrany oparte o technologię LCD, czyli Liqud Crystal Display wykorzystują technologię ciekłych kryształów do zmiany polaryzacji światła. Każdy piksel, czyli punkt świetlny wyświetlany na ekranie składa się z trzech podstawowych kolorów, czerwonego, niebieskiego i zielonego. Odpowiednie ich wymieszanie daje efekty kolorów pośrednich, zaś zapalenie wszystkich na raz – efekt światła białego. W telewizorach LCD, w odróżnieniu od telewizorów plazmowych mogą pojawić się tak zwane martwe punkty, które nie ulegają wygaszeniu skutecznie psując misterną mozaikę wyświetlanego obrazu, jednak w nowoczesnych telewizorach problem ten niemalże już nie występuje. Telewizory LED są rozwinięciem technologii LCD. Wykorzystują one diody elektroluminoscencyjne o dużej jasności, zamiast tak zwanych „świetlówek”, używanych w klasycznych telewizorach LED. W porównaniu do nich charakteryzują się dzięki temu mniejszym zużyciem energii.

 

  • Telewizory plazmowe

Na zupełnie innej zasadzie działają telewizory plazmowe. Wykorzystują one zjawisko świecenia gazu zjonizowanego podczas wyładowania elektrycznego, zwanego plazmą (czwarty stan skupienia materii), do generowania wysokiej jakości obrazu. Telewizory plazmowe charakteryzują się najwyższym poborem mocy ze wszystkich popularnych rodzajów telewizorów, jeszcze większym niż w przypadku monitorów kineskopowych. Obraz generowany przez telewizory plazmowe charakteryzuje się najwyższą jakością, głębią kolorów, krótkim czasem reakcji i brakiem charakterystycznego smużenia, zauważalnym w starszych telewizorach typu LCD. Telewizory plazmowe są również najdroższymi typami telewizorów i nie są dostępne ich modele o małych przekątnych ekranu. Przed zakupem telewizora warto zwrócić uwagę na rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Obecnie standardem jest obraz w rozdzielczości FullHD, czyli 1920 na 1080 pikseli. Starsze modele telewizorów mogą posiadać rozdzielczość HDReady (1366 na 720), lub jeszcze mniejszą nawet 1024 na 768, która w modelach o większych przekątnych (powyżej 32”), nie reprezentuje już zadowalającej jakości obrazu.