Leptospiroza – rozpoznanie i leczenie

Leptospiroza to choroba zakaźna, niebezpieczna także dla ludzi, której nosicielami są myszy i szczury, a jej wykrycie jest często bardzo trudne ze względu na rzadkość występowania.

Leptospiroza jest kolejną z różnego rodzaju chorób bakteryjnych, na które chorują psy. W odróżnieniu od na przykład parainfluenzy, leptospiroza jest niebezpieczna również dla człowieka, który może się nią zarazić od swojego pupila.

 

 

  • Rozpoznanie

Głównymi nosicielami zarazków leptospirozy są myszy i szczury, które są na nią całkowicie odporne. Choroba ta, oprócz psów, dotyka również bydło: kozy, świnie bądź konie. Zwierzęta zarażają się zwykle drogą pokarmową, przez błony śluzowe naturalnych otworów ciała. Jest także możliwość zarażenia się tymi bakteriami podczas kopulacji. Objawy oraz przebieg choroby zależą przede wszystkim od wieku zwierzęcia. Szczególnie u młodych występują ostre objawy. Z kolei u starszych zwierząt może ona przebiegać zupełnie bezobjawowo. Leptospiroza występuje w trzech postaciach: ostrej, podostrej i przewlekłej. Najbardziej charakterystycznymi objawami wskazującymi na zarażenie tą chorobą jest brak apetytu, wymioty, biegunka oraz bóle mięśniowe. Innymi symptomami jest zażółcenie spojówek i żółtaczka, hemoglobinuria- ciemnożółty bądź brunatny mocz oraz wzrost temperatury ciała. Do zakażenia leptospirozą u ludzi dochodzi w wyniku pośrednich dróg zakażenia, to znaczy w miejscach otarć bądź ran na skórze. Inną przyczyną może być picie zakażonej wody bądź spożywanie pokarmu pochodzącego od chorych zwierząt. O początku choroby świadczą za zwyczaj dreszcze oraz wysoka gorączka. Ponadto mogą pojawić się między innymi bóle głowy, brzucha, stawów, mięśni, nudności oraz wymioty. U niektórych pacjentów pojawia się także krew w kale.

 

  • Leczenie i zapobieganie

Podobnie jak w przypadku innych chorób, tak i w leczeniu leptospirozy bardzo ważne jest jej wczesne wykrycie. Niestety, ze względu na podobieństwo objawów z innymi chorobami, często dochodzi do błędnej diagnozy, gdyż jest to choroba spotykana dosyć rzadko. Przed postawieniem diagnozy lekarz powinien stwierdzić, czy chory mógł mieć kontakt z zakażoną wodą bądź żywnością.
Najskuteczniejszą metodą leczenia są antybiotyki, między innymi penicylina. Cała kuracja zależy od tego, w jakim stopniu zostały uszkodzone narządy- nerki i wątroba. Jeśli objawy choroby są bardzo silne, wówczas należy podawać antybiotyki dożylnie. Aby zapobiec zachorowaniu na leptospirozę należy zwracać szczególną uwagę miejsca kąpieli w jeziorach i stawach oraz na ewentualną możliwość występowania tam zwierząt hodowlanych.