Linux – zalety i wady z porównaniu do Windowsa

Poznając takie zalety systemu Linux jak bezpłatność i stabilość oraz wady w postaci skomplikowanej obsługi możemy podjąć świadomą decyzję o zmianie systemu operacyjnego.

Obecnie na rynku komputerów osobistych zdecydowanie dominuje jeden producent systemów operacyjnym. Niemalże w każdym komputerze domowym i biurowym zainstalowane są systemy operacyjne serii Windows firmy Microsoft. Jednak dla użytkownika nieco obeznanego z rynkiem informatycznym coraz wyraźniej rysuje się ciekawa alternatywa. Systemy z rodziny Linux zdobywają coraz szersze rzesze zadowolonych użytkowników

Linux konta Windows – zalety

Najważniejszą i niezaprzeczalną zaletą systemu linux jest jego całkowita darmowość. Wszystkie windowsy to systemy kosztowne, zaś zdecydowana większość dystrybucji Linuxa, takich jak Debian czy Ubuntu jest całkowicie darmowa, począwszy od ściągnięcia z internetu, przez instalację, aż na wszystkich poprawkach i aktualizacjach kończąc. Kolejnym ogromnym plusem tego systemu jest otwartość jego kodu. Pozwala to bardziej wprawnym użytkownikom na bardzo dokładne personalizowanie systemu i jego wszystkich parametrów. Windows z jego gotowym szablonem kolorowych okienek zupełnie nie pozwala na taką swobodę. Systemy unixowe oferują także przebogatą ofertę darmowych programów, które funkcjonalnością odpowiadają bardzo drogim aplikacjom komercyjnym. Linux oferuje bezpłatny odpowiednik Microsoft Office – OpenOffice. Podobnie jest w przypadku bardzo popularnego edytora graficznego GIMP, który niewiele ustępuje kosztownym programom graficznego potentata Adobe. Ogromną zaletą tego systemu jest również jego duża stabilność i bezpieczeństwo danych, a także znikoma, w porównaniu do Windowsa, ilość istniejących wirusów i programów szkodliwych.

Linux kontra Windows – wady

Nawet najpopularniejsze i najprostsze dystrybucje, takie jak debian i ubuntu, mimo interfejsu graficznego wymagają od użytkownika pewnej wprawy w programowaniu i pisaniu skryptów. Jeśli ktoś pamięta jeszcze zamierzchłe czasy Dosa i Norton Commandera, doskonale rozumie zawiłości takiego postępowania. Mniej doświadczony użytkownik może się niestety w tym wszystkim pogubić. Kolejnym istotnym minusem Linuxa jest brak ujednoliconej pomocy technicznej. W przypadku systemów Windows wystarczy najczęściej jeden e-mail lub telefon na techniczną infolinię i uzyskamy wyczerpującą informację dotyczącą naszego problemu. W przypadku Linuxa często godzinami musimy własnoręcznie przeszukiwać literaturę, korzystać z forum i śledzić listy dyskusyjne a i tak utkniemy na poważnym problemem. Również brak firmowych sterowników może utrudnić znacząco życie miłośnikom pecetów montowanych na własną rękę. Pozostaje również problem najpopularniejszych gier, które bardzo rzadko posiadają oficjalne linuxowe wersje i ich uruchomienie w tym środowisku, jeżeli jest w ogóle możliwe, wymaga już znacznego zorientowania w informatycznych niuansach systemu.