Łokieć tenisisty - objawy i leczenie

Łokieć tenisisty jest chorobą stawu łokciowego i przyczepionych do niego mięśni, a powoduje go przeciążenie a nawet poważne uszkodzenie tej grupy mięśni.

Każdy chyba zna maksymę 'sport to zdrowie'. Niestety aktywność fizyczna, zwłaszcza intensywna, niesie ze sobą ryzyko urazów. Łokieć tenisisty jest jedną z dolegliwości bardzo często towarzyszącym sportowcom. Objawia się ona bólem i zaczerwienieniem skóry, a nie leczona może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Budowa stawu łokciowego

Aby ręka funkcjonowała sprawnie,staw łokciowy okalają dwie grupy mięśni zginacze i prostowniki, ustawionych naprzeciwko siebie po dwóch stronach kości ramiennej. Jedne odpowiadają za zginanie a drugie za prostowanie ręki w stawie. Te grupy mięśni działają naprzemiennie - podczas gdy prostowniki są rozluźnione, zginacze się napinają i na odwrót. Umożliwia to zginanie ręki w łokciu, a także podnoszenie i utrzymywanie w dłoni różnych przedmiotów bądź napieranie ręką na jakąś powierzchnię. Gdyby ręka człowieka była pozbawiona tych mięśni, nie moglibyśmy w zasadzie w ogóle się nią posługiwać.

Kogo dotyczy łokieć tenisisty i jakie są jego objawy

Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim osób o dobrze rozwiniętym układzie mięśniowym - na przykład sportowców. Do grona narażonych zaliczają się jednak też muzycy (na przykład skrzypkowie), masażyści czy praczki. Nazwa tej choroby pochodzi od tenisa, ponieważ jest to najczęstsza przypadłość wśród tenisistów właśnie. Dolegliwość ta spowodowana jest przeciążeniem mięśni przyczepionych do zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego. W momencie gdy na staw często oddziałuje duża siła - jak chociażby przy grze w tenisa - prowadzi do nadwerężenia mięśni, a nawet uszkodzenia ich mikrostruktury. Objawia się to znacznym obrzękiem w okolicy stawu, zaczerwienieniem skóry, osłabieniem siły mięśni i oczywiście bólem.

Leczenie dolegliwości

Łokieć tenisisty z powodzeniem leczyć można fizykoterapią. Takie zabiegi jak laser, ultradźwięki czy jonoforeza (stymulowanie prądem stałym) pomogą skutecznie zwalczyć ból i obrzęk. Tego typu zabiegi można przeprowadzić w każdym ośrodku rehabilitacyjnym, najczęściej pod opieką wykwalifikowanego fizykoterapeuty. Poza tymi zabiegami - w przypadku bardzo długiego okresu przebiegania choroby - dobrze jest staw unieruchomić i dawać mu możliwie jak najwięcej wypoczynku (nie narażać na wysiłek). Zdarza się jednak, że łokieć tenisisty jest tak silny, iż konieczna jest operacja. O tym, jaki sposób leczenia będzie najlepszy decyduje lekarz ortopeda, chirurg lub lekarz rodzinny. Zdarzają się czasem sytuacje, w których łokieć tenisisty ulega samoleczeniu, nie oznacza to jednak, że należy lekceważyć wstępne objawy, a udać się z nimi jak najszybciej do przychodni.