Lot z małym dzieckiem - jak się przygotować

Aby przygotować się do lotu z małym dzieckiem należy wybrać odpowiedni lot, skompletować podręczny bagaż oraz oswoić dziecko z tym, co może je spotkać.

Lot z małym dzieckiem jest nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica. Trudno bowiem przewidzieć reakcję malucha na hałasy, zamieszanie na lotnisku czy zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania. Można jednak zorganizować lot tak, aby zarówno rodzice, jak i dziecko, przeżyli go bezstresowo, wystarczy zastosować się do kilku zasad.

 

 

  • Wybór połączenia

Decydując się na lot z małym dzieckiem przede wszystkim warto jest wybrać połączenie bezpośrednie, gdyż wtedy podróż będzie krótsza, a przez to mniej uciążliwa dla malucha. Dobrze jest także zdecydować się na podróż w godzinach wieczornych, wtedy istnieje duża szansa, że dziecko zmęczone po całym dniu prześpi większość lotu. Kupując bilet, warto poprosić obsługę o możliwość rezerwacji siedzeń w pierwszym rzędzie. Jest tam więcej miejsca, gdzie można na przykład postawić fotelik, wygodniej wyciągnąć nogi czy pozwolić dziecku pobawić się na podłodze.

 

  • Skompletowanie bagażu podręcznego

Przygotowując się do lotu z małym dzieckiem należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które muszą się znaleźć w bagażu podręcznym. Przede wszystkim muszą to być pieluszki i nawilżane chusteczki. Należy być przygotowanym na to, że dziecko trzeba będzie przewinąć (dla wygody rodziców toalety w większości samolotów wyposażone są w przewijaki). Ponadto należy zapakować dodatkowe ubranko (na wypadek gdyby dziecko źle się poczuło i zwymiotowało). W przypadku zmiany klimatu trzeba także zabrać ze sobą ubranko dostosowane do pogody, jakiej możemy spodziewać się w miejscu przylotu. Niezbędne będzie także coś do picia – w trakcie startu i lądowania dziecko może odczuwać nieprzyjemny ból w uszach, związany ze zmianami ciśnienia. Jeśli będzie przełykało napój czy mleko, ból będzie mniejszy. Kolejną potrzebną rzeczą będą przekąski, które przydadzą się, jeśli dziecko będzie głodne; mogą także zająć na jakiś czas jego uwagę, jeśli będzie marudne. Choć nie jest to konieczne, warto zabrać ze sobą także zabawkę lub książeczkę, jeśli dziecko lubi czytanie. Ważne jest, aby były one nowe, nieznane dziecku – wtedy wzbudzą jego zainteresowanie i zajmą uwagę malucha na dłuższy czas.

 

  • Jakie leki zabrać w podróż

Kompletując bagaż przed lotem z małym dzieckiem, nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się w niezbędne leki. Rodzice malucha - na wypadek gdyby dziecko się rozchorowało - powinni zaopatrzyć się w syrop lub czopki dla niemowląt, o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Ponadto w bagażu powinien znaleźć się środek na wzdęcia, ewentualnie jeśli dziecko jest przeziębione - krople do nosa, chroniące przed katarem. Jeśli dziecko jest podatne na chorobę lokomocyjną można podać mu przed lotem łagodny środek zapobiegający jej objawom; nie powinno się także zbyt obficie karmić malucha przed lotem i w jego trakcie.