Luwr - historia i eksponaty

Wśród eksponatów Luwru każdy znajdzie coś dla siebie - rzeźby, misy, liczne obrazy - warunkiem jest tylko wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu na zwiedzanie.

Otwarcie Luwru dla zwiedzających nastąpiło w 1793 roku, zaliczając go tym samym w poczet najstarszych muzeów europejskich. Jego gmach jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie, stanowi swoistą wizytówkę Paryża. Rocznie odwiedza go blisko 8 milionów turystów.

 

 

  • Luwr od średniowiecza po współczesność

Niektóre fragmenty Luwru pamiętają czasy średniowiecza, pochodzą z XII wieku. Wtedy to król Filip II August,w obawie przed najazdami barbarzyńców, zainicjował wybudowanie zamku warownego, który to w drugiej połowie XIV wieku został przekształcony przez Karola Mądrego w rezydencję. Dwa stulecia później stał się znanym pałacem króla Franciszka, którego część została przebudowana w znacznym stopniu na modłę renesansową. Rozbudowę Luwru kontynuowali również późniejsi królowie, aż do czasu, gdy w 1672 roku swoją siedzibę przenieśli do Wersalu. W 1791 roku Zgromadzenie Narodowe Rewolucji Francuskiej zdecydowało o przekształceniu Luwru w muzeum, dwa lata później nastąpiło jego uroczyste otwarcie dla zwiedzających.

 

  • Początek wycieczki po Luwrze

Dwudziestometrowa piramida, która jest niejako symbolem Luwru, została wybudowana dopiero w 1989 roku na życzenie ówczesnego prezydenta Francji i wzbudziła wielkie zainteresowanie świata. Znalazło się wielu krytyków budowli, zdaniem których, nie komponowała się ona z osiemnastowiecznym muzeum. Jednak kilka lat później zdecydowano się na dobudowanie tak zwanej piramidy odwrotnej, której główną funkcją jest doświetlanie pomieszczeń wewnątrz.

 

  • Najsłynniejsze eksponaty w Luwrze

Często mówi się o tym, że Luwr jest takim muzeum, na którego zwiedzenie może nie wystarczyć życia. Optymiści zakładają, że zobaczenie wszystkich eksponatów powinno zająć około trzy lata życia, ponieważ Luwr umożliwia oglądanie aż trzydziestu pięciu tysięcy dzieł. Dlatego też podczas wycieczek kilkugodzinnych wybiera się jedynie te obrazy i rzeźby, które zwiedzającym są znane. Ułatwieniem dla turystów są mapki Luwru, które ułatwiają szukanie konkretnych dzieł. Najbardziej obleganym pomieszczeniem jest to, w którym ulokowana jest słynna "Mona Lisa" Leonarda da Vinci, ale także "Koronacja Napoleona" zapiera dech w piersiach tłumów. Wśród malarzy dzieł można dostrzec nazwiska, takie jak: Paul Rubens, Tycjan, El Greco, Rafael Santi i wielu, wielu innych. W Luwrze nagromadzone są również liczne rzeźby, począwszy od starożytności aż do czasów obecnych. Doskonale znana turystom jest "Nike z Samotraki" czy "Wenus z Milo". Bardzo ciekawym eksponatem jest także stela z "Kodeksem Hammurabiego".