Lyon - u ujścia rzek Rodanu i Saony

Piękny Lyon jest głównym ośrodkiem kulinarnym we Francji, a na terenie miasta znajduje się także wiele ciekawych muzeów i zabytków.

Położony w środkowo-wschodniej Francji Lyon, jest najstarszym miastem w kraju. Leży nad dwoma rzekami - Rodanem i Saoną. Założony już w 43 roku p. n. e przez Rzymian, znany był jako miejski ośródek Galii. Dziś Lyon to nowoczesne miasto , ważny węzeł komunikacyjny, ośródek przemysłowy, kulturalny i kulinarny. Do największych atrakcji miasta nalezą przede wszystkim liczne muzea.

 

 

  • Muzea atrakcjami turystycznymi 

Poznawanie atrakcji turystycznych warto zacząć od centrum miasta, położonego na półwyspie oddzielonym rzekami Rodanem i Saoną. W Lyonie znajduje się wiele muzeów i zabytkowych kościołów. Jako jeden z najważniejszych ośrodków przemysłu tekstylnego w Europie, miasto posiada muzeum poświęcone tej profesji Musee Historique des Tissus. Zajmuje ono budynek starego pałacu Villeroy – podziwiać można w nim liczne zbiory dotyczące różnorodnych tkanin. W pobliżu znajduje się inne muzeum - Musee lyonnais des Arts decoratifs poświęcone dekoracji wnętrz. Osoby, które chcą poznać długą i ciekawą historię Lyonu, powinni odwiedzić Musee historique de Lyon. W tym samym budynku, czyli w rezydencji Hotel de Gadagne, mieści się także muzeum marionetek. To tylko kilka z licznych muzeów – popularnością cieszą się także Muzeum Historii Naturalnej, Instytut Lumiere’a. Warto zobaczyć zabytkowe kościoły - St. Nizier, St. Martin czy St. Paul.

 

  • Zabytkowa starówka i kulinaria 

Najstarszą częścią miasta jest Vieux Lyon - zespół zabytkowy w Lyonie wpisany został w 1998 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stoi tu wiele wspaniałych renesansowych domów , a także słynna katedra St. Jean z dwunastego wieku, ze słynnym zegarem astronomicznym. Lyon często nazywany jest stolica kulinarną Francji –nie bez powodu, ponieważ jedzenie ma duże znaczenie w życiu codziennym mieszkańców, a w samym mieście znajduje się niezliczona ilość knajpek, restauracji, barów. Koniecznie trzeba odwiedzić tradycyjne lyońskie lokale, nazywane przez mieszkańców bouchons. Warto odwiedzić także bazylikę Fourviere oraz wykopaliska rzymskiego Lugdunum ( taką nazwę nadali założyciele miasta –Rzymianie). W Lyonie znajduje się także jeden z największych we Francji parków miejskich oraz znany w Europie klub piłkarski Olympique Lyon. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Stade Gerland - obiekt zwraca uwagę ciekawą architekturą - na jego trybunach zazwyczaj zasiada 40 tysięcy kibiców.