Macquarie - niesamowita wyspa ptaków na Antarktyce

Macquarie to wyspa na Oceanie Spokojnym, która mimo bardzo surowego klimatu jest domem dla licznych gatunków ptaków – głównie pingwinów – a także niektórych ssaków.

Macquarie to wyspa, która administracyjnie przynależy do Australii, do stanu Tasmania. Położona jest w południowej części Oceanu Spokojnego, mniej więcej w równej odległości od Australii a Antarktydy (od każdego z tych kontynentów dzieli ją w przybliżeniu 1500 kilometrów), około 1000 kilometrów na zachód od wybrzeży Nowej Zelandii. Jej powierzchnia wynosi 120 kilometrów kwadratowych. Nie jest zamieszkana przez ludzi (istnieje na niej jedynie stacja meteorologiczna). Jej mieszkańcami są za to liczne gatunki ptaków, a w niektórych miesiącach także fok.

Surowy klimat Macquarie

Należąca do Australii wyspa ma całkowicie inny klimat, niż kraj, którego jest częścią. Położona znacznie dalej na południe, charakteryzuje się dużo bardziej surowymi warunkami pogodowymi. Przez cały rok panuje na niej dość niska temperatura, w zimie wynosząca około trzech stopni Celsjusza, w lecie osiągająca niewiele więcej, bo zaledwie siedem stopni. Temperatura nie spada jednak nigdy poniżej zera, a to ze względu na wpływ oceanu, który oddaje nagromadzone ciepło, łagodząc nieco surowy klimat. Wyspa położona jest w strefie najsilniejszych na kuli ziemskiej wiatrów, w tak zwanej Wyjącej Pięćdziesiątce (nazwa ta pochodzi od szerokości geograficznej obszaru, znajdującego się między 50 a 60 równoleżnikiem). Z powodu niekorzystnego klimatu roślinność jest dość uboga. Ze względu na silne wiatry na wyspie nie występują drzewa (zostałyby one bardzo szybko połamane). Nieliczne krzewy są bardzo niskie, ich gałęzie niemal leżą na ziemi.

Wyspa ptaków i fok

Macquarie to wyspa, na którą każdego roku przylatuje około stu różnych gatunków ptaków. Gatunków gniazdujących jest znacznie mniej – większa część ptactwa przylatuje na wyspę w okresie rozrodu, po czym opuszcza ją, szukając innych miejsc do założenia gniazd. Spośród ptaków na stałe zamieszkujących to niezwykłe miejsce najliczniejszą grupę stanowią pingwiny – jest ich tu prawie milion. Wyspa jest domem dla najliczniejszej na świecie kolonii pingwinów królewskich, liczącej około stu tysięcy osobników. Ponadto można na niej spotkać gatunki przybyłe z całego świata, między innymi europejskie szpaki. Częstymi gośćmi są również albatrosy, mewy, głuptaki, nawałniki i przybyłe z Australii ibisy. We wrześniu i październiku wschodnie wybrzeża odwiedzają foki, które przybywają na wyspę w celu wydania potomstwa, zdobycia pożywienia oraz nabrania sił przed dalszymi wędrówkami. Ssaki na stałe zamieszkujące ten skrawek lądu to głównie gryzonie - przede wszystkim króliki. Licznie występują także sprowadzone z Europy i Australii myszy, szczury i koty.