Mała łazienka w bloku - jak ją urządzić?

Urządzenie małej łazienki w bloku często przyprawia jej właścicieli o ból głowy. Rozwiązanie tego problemu nie musi być skomplikowane. Wystarczy spora dawka wyobraźni.

 

Kupiłeś lub wynajmujesz małe mieszkanie w bloku z równie małą łazienką, a teraz zastanawiasz się, jak ją urządzić, aby mimo wszystko była w miarę przestronna i jak najbardziej funkcjonalna? Koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki. Po pierwsze ważna jest dokładna znajomość metrażu, który masz do dyspozycji. Obliczysz go w łatwy sposób. Wystarczy, że pomnożysz obie wartości – długość i szerokość pomieszczenia, aby uzyskać powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych. Następnie weź kartkę i ołówek, wyobraź sobie Twoją łazienkę z lotu ptaka i nanieś schematycznie wszystkie przedmioty na kartkę.

Mała łazienka – niezbędne wyposażenie
Zastanów się, bez czego nie potrafisz się obyć – czy będzie to wanna czy prysznic, zależy od Twoich preferencji. Na małych powierzchniach bardziej sprawdza się kabina prysznicowa, ale siedząca wanna, którą zawsze możesz osłonić dodatkowo kotarą (wtedy masz 2 w 1 – wannę i prysznic), jest propozycją również do rozważenia. Plusem takiej wanny jest także to, że możesz nad nią zamontować bardzo praktyczną, sufitową suszarkę na pranie. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia każdej małej łazienki jest pralka. Znów czeka Cię wybór – czy pralka tradycyjna, otwierana z boku, czy może jednak otwierana od góry. Oba warianty mają swoje plusy i minusy. Pralka tradycyjna zwykle jest większa, wymaga schylania się, aby włożyć w nią pranie, ale jej górną powierzchnię zawsze możesz wykorzystać jako półkę, dzięki czemu łatwiej ją wkomponujesz w zabudowę pomieszczenia. Pralka ładowana od góry z łatwością zmieści się nawet na najmniejszej powierzchni, ale należy pamiętać, że wymaga wietrzenia, aby nie ulegała zawilgoceniu. Łatwiej ukryjesz lekko uchylone drzwiczki zwykłej pralki, niż otwartą, górną klapę. 

Mała łazienka – wyposażenie dodatkowe
Nie zapominaj też o półkach, szafkach i lustrze. Masz do dyspozycji trzy ściany, aby zaplanować umieszczenie półek, w tym tej pod tradycyjne lustro, choć bardziej polecane w tej sytuacji będą szafki z lustrzanymi drzwiami. Zauważ, że znów zyskujesz dwa w jednym – oszczędzasz przestrzeń, którą i tak zajęłoby lustro, a zyskujesz dodatkowo miejsce na kosmetyki i inne łazienkowe drobiazgi. Natomiast małą szafkę na środki czystości możesz umieścić pod umywalką.