Malowanie mebli - zrób to sam

By nadać naszym drewnianym sprzętom nowego blasku, malowanie mebli należy rozpocząć od starcia starej farby i umycia mebla, po czym należy dwukrotnie nałożyć farbę i pozwolić jej wyschnąć.

Doskonały sposób na odnowienie starych mebli to zmiana ich koloru. Bez problemu zabieg ten można wykonać samemu w domowych warunkach, należy jednak pamiętać, że malowanie mebli wymaga dokładności, gdyż tylko wtedy efekt będzie idealny.

 

 

 • Potrzebne przyrządy
  Przed pomalowaniem należy odpowiednio przygotować zewnętrzną powierzchnię mebla. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w dwa rodzaje papieru ściernego, gruboziarnisty i drobnoziarnisty. Ponadto przyda się śrubokręt i wilgotna ściereczka. Do samego malowania mebli niezbędne będą pędzle, farby oraz wałek wraz z paletą na farbę. Najważniejsze jest aby pędzel był nowy, w przeciwnym razie może tracić włosie w trakcie malowania, co nie będzie ładnie się prezentowało na odnawianych meblach. 
 • Przygotowanie powierzchni
  Przed malowaniem mebel musi być dokładnie umyty i osuszony. Jeżeli składa się z kilku różnych części, należy je od siebie oddzielić. Wszystkie szuflady powinny być wyjęte, a drzwiczki odkręcone. Jeśli to możliwe najlepiej usunąć również uchwyty od drzwiczek i malować je oddzielnie. Można na ich miejsce kupić również nowe klamki, bardziej finezyjne, które nadadzą meblowi świeżości. Zanim rozpocznie się malować mebel należy zeszlifować papierem ściernym pozostałości starej farby i lakieru znajdujących się na jego wierzchniej warstwie. W tym celu trzeba użyć najpierw gruboziarnistego papieru ściernego, a następnie wygładzić papierem o mniejszej wielkości ziaren. Jeżeli cała stara farba nie daje się usunąć bez użycia dużej siły, należy ją zostawić na meblu. Po tym zabiegu ważne jest aby powierzchnię dokładnie umyć i osuszyć.
 • Pokrycie powierzchni farbą
  Gdy już wszystko jest zeszlifowane i dokładnie umyte, można przejść do najważniejszej fazy, czyli malowania mebla. Najpierw należy za pomocą pędzelka pomalować krawędzie i drobne elementy powierzchni. Następnie trzeba pokryć farbą pozostałą część, można to zrobić również za pomocą wałka. Jeżeli stary kolor prześwieca przez nową warstwę, po wyschnięciu konieczne jest ponowne pomalowanie mebla. Najlepiej jest delikatnie przetrzeć pierwszą warstwę papierem ściernym. Nada to meblowi gładkości. Po tym zabiegu konieczne jest przemycie i dokładne wysuszenie powierzchni przed nałożeniem kolejnej warstwy.
 • Ważne zasady
  Aby malowanie mebli przyniosło idealny efekt najlepiej jest nałożyć dwie cienkie warstwy farby zamiast jednej grubej. Dzięki temu uzyskamy doskonałe połączenie z powierzchnią mebla i farba po wyschnięciu nie będzie odpryskiwać. Ważne jest również odpowiednie dobranie farby. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kolor, ale również materiał jaki będzie pokrywany i odporność farby. Jeżeli malowany mebel będzie wystawiony na dwór, musimy to uwzględnić i najlepiej poprosić o poradę pracownika w sklepie, w którym zamierzamy zaopatrzyć się w elementy do malowania. Podczas odświeżania powinno się również pamiętać o zabezpieczeniu elementów, którym nie zamierzamy zmieniać koloru. W tym celu najlepiej użyć papierowej taśmy malarskiej.