Małżeństwo z obcokrajowcem – szok kulturowy

Tęsknota, niezrozumienie czy kłopoty w rodzinie – wszystki te objawy szoku kulturowego mogą spotkać osoby decydujące się na małżeństwo z obcokrajowcem

Małżeństwo z obcokrajowcem może wydawać się wspaniałą przygodą. Osoba postronna może pomyśleć, iż wnosi do życia atmosferę świeżości, coś nowego. Planując jednak poślubienie cudzoziemca, warto przygotować się psychicznie na możliwe problemy związane z szokiem kulturowym.

 

 

 • Bariera jezykowa
  Dość oczywistą barierą, którą ciężko przełamać, może być niedostateczna znajomość języka. Nawet znając mowę partnera w dużym stopniu, można mieć kłopoty z wyrażeniem emocji. Dzielenie się z drugą osobą swymi radościami czy smutkami jest podstawą do nawiązania więzi z małżonkiem, trudność ta może więc stać się powodem do zmartwień.
 • Różne tradycje
  Różnice w obyczajach również mogą powodować problemy. Niekiedy małżonków dzielą sprawy drobne, na które nie zwraca się na co dzień uwagi, czasem chodzi o rzeczy poważniejsze, jak, na przykład, świąteczne zwyczaje. W krajach arabskich mężczyzna nie przepuszcza kobiety w drzwiach, co na zachodzie jest oczywistością. Małżeństwo z obcokrajowcem, który pochodzi z Europy też może być pełne niespodzianek. W Hiszpanii odpowiednikiem bożonarodzeniowego opłatka jest chałwa, w Anglii do wigilijnego stołu zasiada się w południe, zamiast, jak w Polsce, wieczorem.
 • W czasie wolnym
  Osobom z poza kraju może być ciężko zrozumieć również niektóre żarty czy odniesienia do historii. Dowcip, który jest zrozumiały dla jednej osoby, dla partnera może być zupełnie abstrakcyjny. Wiele osób z Polski, przykładowo, nie rozumie humoru angielskiego, tak samo polskie komedie niekoniecznie rozbawią cudzoziemca.
 • Za granicą
  Bez względu na to, w kraju którego z partnerów żyją małżonkowie, narażeni są na jedną trudność: samotność i wyobcowanie. Rzecz jasna, nie oznacza to, że zawsze można się spotkać z brakiem towarzystwa mającego to samo pochodzenie, jednak jest to realny problem. Z dala od rodziny, przyjaciół można poddać się tak dojmującej tęsknocie, że przestanie się być szczęśliwym. Każdy człowiek ma potrzebę kontaktu z ludźmi o podobnych poglądach czy zainteresowaniach, a w obcym kraju niekiedy trudno o zrozumienie. Ważne dla jednej osoby wydarzenia dla partnera mogą być nieciekawe.
 • Wychowanie dzieci
  Niezwykle ważną kwestią, w której może dochodzić do niesnasek na gruncie kulturowym, jest wychowywanie dzieci. Małżeństwo z obcokrajowcem może oznaczać wiele kompromisów pod tym względem. Rodzic z bardziej konserwatywnego kraju zapewne będzie się burzył, gdy partner da pociechom zbyt wiele, jego zdaniem, swobody. Z kolei bardziej liberalnej osobie mogą nie spodobać się zbytnie ograniczenia narzucane potomkom. Mieszkanie w kraju jednej z osób może dodatkowo sprawić, ze dzieci uznają język drugiego rodzica za nieprzydatny i nie zechcą się go uczyć.