„Mamo, nudzi mi się!“ - pomysły na zabawy w domu

Zabawy w domu wbrew pozorom nie muszą być nudne i mogą dostarczać dziecku całe mnóstwo rozrywki, poprzez grę w rzucanie do celu, czy wspólne budowanie jakiegoś obiektu.

Rodzice spędzający z dziećmi czas w domu, często nie wiedzą, w jaki sposób zająć maluchy tak, aby te nie odczuwały znudzenia. Tymczasem istnieje szereg zabaw, które bez żadnego problemu można realizować w domowym zaciszu i nie są tu potrzebne żadne wymyślne przedmioty, gdyż z powodzeniem można wykorzystać do zabawy sprzęty domowe. Wszystko uzależnione jest od kreatywności i pomysłowości.

Proste zabawy w domu

Istnieje wiele zabaw, którymi rodzice mogą zająć dzieci. Przykładem jest gra w rzucanie do celu. W zabawie tej wykorzystuje się miskę lub wiaderko oraz kilka maskotek, bądź innych niedużych przedmiotów. Zadanie polega na wrzucaniu tych rzeczy do środka wybranego pojemnika z wyznaczonej linii. Inną zabawą jest układanie niedokończonej opowieści. Rodzic wymyśla pierwszy wyraz, zaś dziecko dokłada do niego kolejny. W ten sposób na zmianę tworzy się całe zdania, z których w konsekwencji ma powstać historia. Jest to świetna propozycja dla rodziców, którzy w danym momencie muszą przygotować posiłek dla reszty rodziny lub też wykonać inną czynność. Realizowane są tu bowiem od razu dwa zadania. Ciekawym pomysłem jest również zabawa w odgadywanie, co zginęło. Polega ona na układaniu kilku przedmiotów, które dziecko ma zapamiętać. Następnie malec zamyka oczy, a rodzic zabiera jeden z przedmiotów, zaś resztę przestawia tak, aby powstała inna kolejność. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, którego przedmiotu brakuje. Zabawy w domu wymagają, więc tylko odrobiny kreatywności.

Zabawy edukacyjne z dzieckiem

Spędzając czas w domu można, także spróbować nakłonić dziecko do nieco bardziej kreatywnych zajęć. Warto namówić malucha na rozwinięcie jego zdolności plastycznych. Rodzic może wraz z dzieckiem zbudować dom z kartonu lub papieru, oraz ulepić różne postacie z plasteliny. Można także sięgnąć po gry planszowe, które od dawna zalegały na półce. Z nieco starszym dzieckiem można również przygotować jakąś atrakcyjną potrawę. Maluchy uwielbiają piec ciastka oraz inne słodkości tak, więc zajęcie to powinno im przypaść do gustu. Gdy dzieckiem zajmuje się ojciec, warto spróbować zainteresować malucha majsterkowaniem. Pomysłem niech będzie tu wspólna budowa samolotu bądź rakiety. Jak więc widać, zabawy w domu mogą być nie tylko ciekawe, ale także i pouczające.