Marmurowy stół - pielęgnacja

Marmurowy stół jest symbolem stylu i elegancji, jednak aby można było cieszyć się nim przez długi czas, należy go specjalnie pielęgnować.

Zastosowanie marmuru jest niezwykle wszechstronne. Kamień ten używany jest zarówno do produkcji schodów, podłóg, wykończenia budynku, ale także do niepowtarzalnych mebli z klasą. Marmur jest na pozór trwałym i bardzo twardym kamieniem, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji narażony jest na zniszczenie. Marmurowy stół może łatwo ulec licznym zabrudzeniom, lecz w nietrudny sposób można zabezpieczyć jego powierzchnię.

  • Codzienne użytkowanie a pielęgnacja
    Jeśli marmurowy stół służy do spożywania posiłków, należy używać specjalnych podkładek i nie powinno się stawiać talerzy i innych naczyń bezpośrednio na blat. To pozwoli uniknąć charakterystycznych odcisków na stole. Niewskazane jest również stawianie bezpośrednio gorących półmisków, gdyż może to doprowadzić to nieodwracalnych uszkodzeń. W tym celu warto użyć drewnianych desek, na których można stawiać ciepłe potrawy.
  • Awaryjna sytuacja
    Jeśli na marmurowy stół wyleje się płyn bądź spadnie jedzenie, należy natychmiast wyczyścić blat, aby nie powstały nieestetyczne plamy. Stół powinno się czyścić delikatną szmatką lub gąbką, która nie porysuje powierzchni z dodatkiem odpowiedniego środka przeznaczonego do czyszczenia marmuru. W przypadku nieposiadania odpowiednich detergentów, blat należy przemyć letnią wodą, a następnie wytrzeć suchą szmatką. Jeśli plamy już zaschły, należy zastosować inne sposoby. Przy plamach z kawy czy herbaty, warto przygotować specjalny roztwór z 20% wody utlenionej i kilku kropli amoniaku. Tak przygotowaną mieszanką wytrzeć plamę. Przy tłustych zabrudzeniach (olej, masło czy krem) marmurowy stół należy posypać specjalnym proszkiem, dostępnym w sklepach lub w ostateczności mąką kukurydzianą. Po upływie kilku chwil należy zmyć proszek i ponownie go nałożyć, pozostawić na jedną dobę, a następnie zmyć szmatką nasączoną amoniakiem. Wyczyścić do sucha.
  • Pielęgnacja na błysk
    Aby nie powstawały smugi na marmurowym stole, warto czyścić go irchą - specjalnym materiałem z delikatnej skóry. Co jakiś czas (2-3 razy do roku) stół można pokryć specjalistycznym woskiem, jednak warto sięgnąć po ten bezbarwny - inne mogą pozostawiać nieestetyczne smugi lub zmienić odcień kamienia. Jeśli stracił połysk, należy go wypolerować przy pomocy szmatki i odpowiedniego środka do pielęgnacji marmuru. Dobrym pomysłem jest zastosowanie uszczelniacza, który chroni marmurowy stół przed powstawaniem plam. Musi on być stosowany na czystą, suchą powierzchnię, bez zanieczyszczeń.