"Marsylianka" - historia hymnu Francji

"Marsylianka" nie jest zwykłą pieśnią wykonywaną podczas wydarzeń ważnych dla krajów, to przede wszystkim niezwykle ważny element historii Francji i jej niezaprzeczalny symbol.

"Marsylianka" jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej rozpoznawalnych hymnów narodowych na świecie. Ta historyczna pieśń rewolucyjna towarzyszy wszystkim uroczystościom narodowym i stanowi, obok wieży Eiffla, Mona Lisy i Katedry Notre Dame, jeden z głównych symboli Francji.

Burzliwy czas, w którym powstała "Marsylianka"

Rewolucja Francuska zapisała się krwawą kartą w historii Europy – to dwudziestoletni okres pod koniec XVIII wieku pełen zamieszek, powstań, buntów, zamachów stanu, który – w telegraficznym skrócie - w efekcie doprowadził do obalenia monarchii i stworzył podwaliny do przyszłych rządów Napoleona Bonaparte. Właśnie w tym czasie ogromną popularnością zaczęła cieszyć się "Marsylianka", którą w 1792 roku stworzył Claude Joseph Rouget de Lisle. Ku chwale rewolucyjnej Armii Renu nosiła wówczas nazwę "Marszu wojennego Armii Renu". "Marsylianką" została nazwana dopiero trzy lata później, gdy na ulicach Paryża głośno zaczęli śpiewać ją rewolucjoniści z Marsylii. W tym też czasie, dokładnie 14 lipca 1795 roku, została oficjalnie ogłoszona hymnem państwowym. Jednak niedługo potem, po koronacji na cesarza Napoleona Bonaparte "Marsylianka" przestała być pieśnią narodową. W kolejnym okresie, w trakcie rządów dwóch ostatnich Burbonów, czyli w okresie tak zwanej restauracji, śpiewanie "Marsylianki" zostało całkowicie zakazane, a nieprzestrzeganie tego prawa groziło surowymi karami.

Dalsze, zmienne losy "Marsylianki"

Ponownie "Marsyliankę" uznano za hymn w 1870 roku, był to okres tak zwanej Trzeciej Republiki. Oficjalną pieśnią była aż do czasu uformowania się Państwa Francuskiego z rządem Vichy, zależnym w pełni od Trzeciej Rzeszy. Po zakończeniu II wojny światowej. "Marsylianka" znowu wróciła do łask i tak zapisy w dwóch kolejnych konstytucjach francuskich potwierdzały, że jest ona jedyną pieśnią patriotyczną, która może pretendować do miana hymnu narodowego. W późniejszym okresie pojawiały się głosy dotyczące ewentualnej modyfikacji tekstu "Marsylianki", jednak zważywszy na znaczenie, jakie miała dla podstaw ideologii francuskiej, na jej burzliwą historię, postanowiono pozostawić ją w niezmienionej formie. Obecnie podczas specjalnych uroczystości z jej siedmiu zwrotek wykonuje się na ogół dwie: pierwszą i szóstą oraz refren. Melodia, którą skomponował do słów "Marsylianki" w 1830 roku Hector Berlioz, jest jedną z najlepiej znanych na całym świecie.