Marynowanie grzybów: najlepsze marynaty

Marynowanie grzybów możesz przeprowadzić tradycyjnie, ale spróbuj poszukać również nowych smaków poprzez zastosowanie papryczki chili do kurek, kolendry do podgrzybków czy goździków do opieniek.

O walorach smakowych i aromatycznych grzybów jadalnych z naszych lasów nikogo nie trzeba przekonywać. Pachnące kapelusze zebrane latem lub jesienią można kisić, solić, suszyć, zamrażać. Najpopularniejszym sposobem przetwarzania jest jednak marynowanie grzybów. Przygotowując je, pamiętajmy zawsze, by używać grzybów prawidłowo rozpoznanych, świeżo zebranych, dokładnie oczyszczonych.

 

Marynowanie grzybów – sposób uniwersalny

 

Niezawodna metoda przygotowywania marynaty dla różnych gatunków grzybów jest następująca. Oczyszczone grzyby gotuj w osolonej wodzie z małymi cebulkami tak długo, żeby je dobrze sparzyć, by pozostały jędrne. Przełóż z cebulką do słoików kapeluszami do góry, dodaj ząbek czosnku, kilka słupków sparzonej marchewki dla ozdoby (upychaj przy ściankach, żeby było ją widać) i zalej gorącą zalewą z octu i wody w równych proporcjach. Ocet i wodę zagotuj najpierw z ziołami: pieprzem, zielem angielskim, liściem laurowym, odrobiną soli i szczyptą cukru. Na wierzch do każdego słoika wlej łyżkę dobrej oliwy z oliwek, zamknij i ustaw do góry dnem, żeby sprawdzić, czy nie ciekną.

 

Marynowanie grzybów – kurki z papryczkami chili

 

Bardziej wyszukanym sposobem marynowania grzybów jest przygotowanie pikantnych kurek. Kurki oczyść, opłucz, gotuj w osolonej wodzie do czasu, aż opadną na dno garnka. Odcedź i ułóż ciasno kapeluszami do góry w słoikach tak, jak rosną. Obraną cebulę pokrój w cienkie krążki i włóż do grzybków razem z kawałkiem liścia laurowego, kilkoma ziarnami gorczycy, pieprzu i ziela angielskiego. W zależności od wielkości słoja włóż całą lub część papryczki chili. Wodę z octem, odrobiną soli i cukru zagotuj i gorącą zalewę dodaj do kurek. Słoiki zakręć i pasteryzuj około 20 minut.

 

Marynowanie grzybów – podgrzybki z kolendrą

 

Do przygotowania tej przekąski wybierz młode, nieduże kapelusze podgrzybków. Oczyść je, dokładnie wypłucz, gotuj w osolonym wrzątku około 20 minut, odcedź. Włóż do kamiennego garnka, zalej octem winnym tak, żeby kapelusze były przykryte. Garnek odstaw na dwa tygodnie w chłodne miejsce. Po tym czasie odsączone grzybki przełóż do słoików, dodając po kawałku cebuli, kilka ziaren ziela, pieprzu, liścia laurowego i kolendry. Świeży ocet winny zagotuj z jedną częścią wody, szczyptą soli i cukru, zalej nim kapelusze w słoikach, zakręć i pasteryzuj kwadrans.

 

Marynowanie grzybów - opieńki z goździkami

 

Do marynowania grzybów wybierz małe, nierozwinięte główki opieniek. Duże kapelusze często są robaczywe. Na kilogram grzybków weź dwie łyżki soli, kilkanaście goździków, tyle samo całych ziaren pieprzu, gorczycy, po kilka liści laurowych, ząbków czosnku i pół szklanki octu dziesięcioprocentowego. Grzyby oczyść, opłucz, obgotuj w osolonym wrzątku przez około pięciu minut. Odcedź. Przygotuj zalewę z octu, przypraw i wody tak, by zachować proporcje podane na początku przepisu. Wrzącą wlej do grzybów i gotuj razem jeszcze przez kwadrans. Gorące grzyby z zalewą i przyprawami przełóż do słoików i zakręć. Odwróć do góry dnem.