Masaż centryfugalny idealny na ból stawów

Bóle stawów mają przeróżne źródła - reumatyzm, urazy, wady postawy, zwyrodnienia - bez względu na źródło z pomocą przychodzi masaż centryfugalny.

Bóle stawów to niemiła, najczęściej bolesna przypadłość. Z jej powodu cierpią nie tylko chorzy i ludzie w podeszłym wieku. Bóle stawów to dolegliwość, na którą trudno znaleźć antidotum i nie można się od nich uwolnić na zawsze. Można jednak pomagać sobie w eliminacji bólu i jego łagodzeniu na kilka sposobów. Jednym z tych sposobów jest masaż centryfugalny.

Masaż centryfugalny pomocny w przypadku reumatyzmu

Bóle stawów mają różne źródła pochodzenia. Jednym z najbardziej znanych powodów jest reumatyzm, kiedy na skutek długotrwałych stanów zapalnych dokonują się w stawach zmiany nieodwracalne w postaci zniszczenia i zwyrodnienia. Dotyczy to także mięśni i tkanek wokół stawów. W tym przypadku specjalistyczny masaż działa jak aspiryna w przypadku bólu głowy. Jeśli jest stosowany regularnie, pomaga znieść przykre dolegliwości. Najlepiej stosować go we wczesnej fazie choroby, kiedy zwyrodnienia nie są jeszcze bardzo zaawansowane. Należy więc zwracać uwagę nawet na lekki ból w okolicy stawów lub uporczywe swędzenie, bo może to być zapowiedź większych problemów.

Inne zastosowania dla masażu centryfugalnego

Innym powodem bólu w stawach może być wada postawy. Dochodzi wówczas do przeciążenia niektórych stawów i mięśni, co może prowadzić nawet do zmian zwyrodnieniowych. W tym przypadku masaż jest stosowany równolegle z ćwiczeniami. Ma za zadanie nie tylko wyeliminować dokuczliwy ból, ale również doprowadzić do likwidacji przeciążeń. Zastosowany w odpowiednim momencie może przynieść dobre rezultaty. Jeśli jednak doszło już do zmian zwyrodnieniowych, to tak jak w przypadku reumatyzmu masaż ma zastosowanie przeciwbólowe. Kłopoty ze stawami mogą mieć swoje źródło w przebytych wcześniej urazach. Złamania, zwichnięcia, stłuczenia prowadzą podobnie, jak wada postawy do przeciążeń w stawach. Jeśli zmiany nie są głębokie, powinno wystarczyć kilka zabiegów masażu. Jeśli natomiast zmiany są posunięte trzeba wykonać kilkanaście zabiegów.

W jaki sposób wykonuje się masaż centryfugalny?

Masaż centryfugalny jest często nazywany masażem dostawowym. Wykonuje się go w kierunku tak zwanej fugi stawu, inaczej szpary stawowej. Trwa zwykle około 20 - 30 minut. Jest podzielony na dwie fazy. Najpierw faza przygotowawcza, której zadaniem jest przygotowanie, rozgrzanie stawu przed fazą właściwą. Tę część masażu należy wykonać z użyciem kremu lub żelu leczniczego. Oprócz leczniczego czy przeciwbólowego zastosowania masażu, jest on także stosowany profilaktycznie, najczęściej przez sportowców. Nie wolno go stosować bezpośrednio po urazach. Przeciwwskazaniami do jego wykonywania są również wszelkie zmiany skórne, nowotwory, tętniaki i różnego rodzaju stany zapalne.