Masaż klasyczny dla początkujących

Masaż klasyczny to zabieg, który ma korzystny wpływa na ludzkie ciało, by jednak móc go poprawnie wykonywać potrzebna jest wiedza zarówno praktyczna, jak i teoretyczna.

Masaż klasyczny to zabieg polegający na wykonywaniu klasycznych technik masażu takich jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja, każda z technik musi być wykonywana zgodnie z obowiązującymi zasadami. Wykonując masaż klasyczny oddziałujemy w sposób manualny na skórę i mięśnie oraz cały aparat ruchu pacjenta. Dodatkowo podczas wykonywania tego typu masażu bardzo często wykorzystuje się specjalne urządzenia i aparaty (głównie do wykonania wibracji). Masaż klasyczny dzielimy na częściowy (stosowany na ściśle określone okolice ciała) oraz całościowy (ogólny).

Wpływ masażu klasycznego

Zaczynając przygodę z masażem warto zapoznać się z jego wpływem na organizm człowieka. Tego typu zabieg wpływa korzystnie nie tylko na układ mięśniowy i skórę oraz głębiej położone tkanki, ale także na układ krwionośny, limfatyczny i nerwowy. W zależności od tego, jak wykonywany jest masaż, z jaką siłą, może on mieć różne działanie. Wykorzystując delikatne techniki (głaskanie, delikatne rozcieranie, lekka wibracja) i używając nieco mniejszej siły nacisku masaż ma uspakajające, rozluźniające i relaksujące działanie, stosując nieco bardziej agresywne techniki (ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie), dostarczając mocniejszych bodźców zabieg ma charakter pobudzający i niejednokrotnie przygotowuje organizm do dalszego wysiłku. Podczas wykonywania zabiegu pobudzamy do pracy układ krążenia, rozszerzają się naczynia krwionośny, przyspieszamy także przepływ limfy i krwi, dzięki czemu tkanki są lepiej odżywiane.

Co należy wiedzieć – wskazania i przeciwwskazania

Chcąc prawidłowo wykonywać masaż klasyczny, nie wystarczy sama wiedza praktyczna, konieczne jest posiadanie odpowiednich informacji z zakresu anatomii i fizjologii, a także wiedza o tym, kiedy można wykonać masaż, a kiedy jego wykonywanie nie jest wskazane. Wczesny okres po złamaniach czy skręceniach, stany zapalne, choroby nowotworowe, choroby skóry, choroba wrzodowa, gorączka, krwotoki, choroby nerek i wątroby lub tętniaki – ich występowanie jest przeciwwskazaniem do wykonania masażu klasycznego. Należy zawsze przeprowadzić wywiad z pacjentem, by upewnić się, że zabieg może być wykonany. Szczególnie wskazane jest przeprowadzenie tego typu masażu u osób leżących, by zapobiegać odleżynom i pobudzać do pracy mięśnie, poprawić krążenie; taki zabieg jest przydatny w okresie rekonwalescencji (poprawia kondycję ciała) oraz u osób cierpiących na nerwicę (pomaga opanować nadpobudliwość układu nerwowego).