Masaż łącznotkankowy może wspomóc leczenie przewlekłych chorób!

Masaż łącznotkankowy to specyficzny zabieg polegający na przesuwaniu tkanki łącznej pacjenta, co wpływa na zminimalizowanie wielu dolegliwości bólowych.

Terapia większości chorób najczęściej jest kojarzona z przyjmowaniem odpowiednich leków, zmianą diety czy też trybu życia. Jednakże również właściwie dobrany typ masażu może stanowić nie tylko sposób poprawy kondycji ciała czy nastroju, ale także być doskonałą metodą leczenia. Jednym z tego typu zabiegów, który jest efektywną terapią wielu ze schorzeń szczególnie narządów ruchu, jest masaż łącznotkankowy.

Specyfika masażu łącznotkankowego

Nazwa rodzima tego zabiegu pochodzi od angielskiej czyli Conectiver Tissue Manipuklation - w skrócie CTM. Masaż łącznotkankowy zaliczany jest do grupy zabiegów odruchowych, a jego sposób wykonania opracowała w 1929 roku niemiecka terapeutka Elizabeth Dickie. Masaż ten polega na masowaniu odruchowych stref tkanki łącznej. Występują trzy techniki przeprowadzania tego zabiegu, które zostały sklasyfikowane ze względu na typ tkanki, który podczas masażu jest przesuwany przez terapeutę. Metoda powierzchniowa, zwana także skórną, polega na stymulowaniu masażem receptorów płytko znajdujących się w naskórku. Druga technika nazywana jest podskórną i stosuję się ją przy silnych bólach. Ostatnim sposobem masowania w tym zabiegu jest powięziowa technika czyli naciąganie kolagenowych włókien w powięzi aż do ich zerwania. Spośród tych metod wybiera się jedną, która jest najefektywniejsza i odpowiednia dla pacjenta z danymi dolegliwościami. Podczas wykonywania masażu pacjent ma wrażenie, że jego ciało poddawane jest zadrapaniom, swoistym cięciom. Dzieje się tak, ponieważ terapeuta rozciera miejsca szczególnie unerwione na ciele pacjenta drobnymi ruchami palców. Punkty te zwane są dermatomami, ich masaż jest energiczny, toteż jest odczuwany jako nawet kłucie skóry ostrymi paznokciami.

Masaż łącznotkankowy - oddziaływanie na organizm

Masaż łącznotkankowy to specyficzny rodzaj masażu, za którego pomocą można leczyć wiele ze schorzeń. Doskonale bowiem ta metoda sprawdza się w terapii przewlekłych chorób, zaburzeń czynności tarczycy, chorób nerek i naczyniowych. Ponadto masaż ten jest wykorzystywany jako wspomagający odchudzanie lub niwelujący skutki przemęczenia. Jest to także idealna metoda leczenia napięcia ciała i wszelkiego rodzaju bóli. Stymulowanie masażem miejsc na ciele i wpływanie na reakcje autonomicznego układu nerwowego sprzyjają rozluźnieniu oraz wyeliminowaniu napięcia z powłok ciała, a także znacznie podwyższają tolerancję organizmu na odczuwanie dolegliwości bólowych. Tenże typ masażu doskonale oddziałuje na organizm, zmniejszając także ból spowodowany bliznami pourazowymi czy pooperacyjnymi. Po zabiegu skóra bywa zaczerwieniona, a pacjenci odczuwają gorąco, zwiększoną potliwość oraz wyraźne zmniejszenie wszelkich dolegliwości bólowych.